Niečo sa deje? V Británii po prvýkrát zachytili vírus prasacej chrípky u človeka

virus

Britské zdravotné úrady v pondelok oznámili, že zaznamenali prvý prípad ľudskej infekcie vírusom prasacej chrípky, podobným kmeňom šíriacim sa medzi ošípanými. Pacient, ktorý bol nakazený vírusom A(H1N2)v, mal len ľahké symptómy a úplne sa zotavil, ako informovali agentúra Reuters a televízna stanica BBC.

Prípad zistil Britský Úrad pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) v rámci bežného monitoringu chrípkových ochorení po vyšetrení pacienta všeobecným lekárom. Zdroj nákazy zostáva neznámy.

Podľa denníka The Guardian nebol infikovaný pacient, ktorý mal problémy s dýchaním, hospitalizovaný a úrady momentálne identifikujú a vyhľadávajú ľudí z jeho blízkeho okolia. Zatiaľ nie sú žiadne informácie, že by pacient prišiel do kontaktu s prasatami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

V oblasti North Yorkshire na severe Anglicka, kde bol prípad zaznamenaný, úrady zintenzívnili sledovanie chrípkových ochorení. Okrem iného je posilnený monitoring v lekárskych ordináciách a nemocniciach, aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu vírusu.

Meera Chandová z UKHSA uviedla, že je to prvý zaznamenaný prípad tohto vírusu u ľudí v Británii, aj keď je tento kmeň veľmi podobný tým, ktoré boli identifikované u ošípaných. Podľa BBC sa nový typ vírusu prasacej chrípky mierne líši od kmeňov, ktoré boli nedávno zaznamenané u ľudí vo svete, avšak je podobný vírusom šíriacim sa medzi prasatami v UK.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Čo je prasacia chrípka a aké má príznaky?

Prasacia chrípka je respiračné ochorenie spôsobené vírusom H1N1, ktorý sa pôvodne objavil u prasiat a môže spôsobiť symptómy ako nádcha, bolesti hrdla, kašeľ a horúčku. Vírus bol prvýkrát zaznamenaný u ľudí v roku 2009 počas globálnej pandémie prasacej chrípky.

One Reply to “Niečo sa deje? V Británii po prvýkrát zachytili vírus prasacej chrípky u človeka”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *