Milovníci kávy hovoria, že tento nápoj je šťastie merané v zrnkách. Pitie kávy v primeranom množstve má na náš organizmus zdraviu prospešný účinok, ale sú prípady, keď urobíme chybu a skonzumujeme „malú čiernu kávu“, ktorá nám môže uškodiť. Hovoríme o produktoch, ktoré by sa nemali kombinovať s kávou.
Prečo piť kávu?
Dlhé roky obklopovalo kávu mnoho mýtov, ktoré naznačovali, že je nezdravá. Vedci však nepochybujú o tom, že ide o nápoj, ktorý má pozitívny vplyv na náš organizmus, a zoznam výhod pitia kávy je veľmi dlhý.
Za zmienku stojí, že káva obsahuje cenné antioxidanty, ktoré znižujú riziko vzniku rakoviny. Káva zlepšuje krvný obeh, znižuje riziko mŕtvice, demencie, cukrovky II. typu, závažnosť astmatických záchvatov a tiež zlepšuje pamäť a koncentráciu.
Aby sme si však mohli vychutnať zdraviu prospešné vlastnosti kávy, mali by sme mať na pamäti, že by sa nemala kombinovať s niektorými produktmi. Popíjanie kávy a požitie niektorých potravín a nepotravinových výrobkov totiž vytvára negatívne procesy pre naše zdravie a narúša správne vstrebávanie vitamínov a minerálov.
Nikdy nekombinujte kávu s mliečnymi výrobkami
Popíjanie kávy počas konzumácie raňajok, ako sú tvaroh alebo sendviče so žltým syrom, môže brániť vstrebávaniu vápnika. Kyselina šťaveľová v káve sa totiž viaže s vápnikom a vytvára oxaláty, ktoré následne ovplyvňujú vstrebávanie vápnika z mliečnych výrobkov.
Okrem toho sa oxaláty vzniknuté spojením s vápnikom môžu ukladať vo forme kameňov v močových cestách, čo má negatívny vplyv na naše zdravie.
Ak chcete neutralizovať kyselinu šťaveľovú v káve počas raňajok bohatých na mliečne výrobky, odporúča sa pridať do nápoja trochu mlieka.
Aspirín a lieky proti bolesti – nemiešajte ich s kávou
Rôzne druhy liekov by sa mali užívať s vodou, pokiaľ nie je v príbalovom letáku uvedené inak. Kombinácia aspirínu a liekov proti bolesti s kávou je rozhodne zlý nápad. Káva môže znížiť vstrebávanie látok, vitamínov a minerálov obsiahnutých v liekoch, a preto by ste sa jej mali vyhnúť. Odborníci sa tiež domnievajú, že kávu by sme nemali piť až dve hodiny po užití liekov.
Nežiaducim účinkom pitia kávy s liekmi je nielen ich nižšia účinnosť, ale aj riziko žalúdočných problémov.
Strukoviny, ryby a hovädzie mäso – nekombinujte s kávou
Obľúbené strukoviny, medzi ktoré nepochybne patrí hrach, fazuľa a cícer, sú veľmi dobrým zdrojom železa. Zásobovanie organizmu týmto prvkom však bude podstatne ťažšie, ak sa konzumácia týchto rastlín skombinuje s konzumáciou kávy.
Nehemové železo pochádzajúce práve z rastlinných produktov sa nebude dobre vstrebávať vďaka trieslovinám obsiahnutým v káve.
Na druhej strane ryby a červené mäso sú bohaté nielen na železo, ale aj na zinok. Nedostatok zinku v tele môže podporovať kožné problémy a negatívne ovplyvňovať štítnu žľazu a imunitný systém.
Pri konzumácii rýb, bravčového alebo hovädzieho mäsa nesiahajte po káve, pretože tá výrazne znižuje vstrebávanie zinku v tele.
Káva a „nealkoholické nápoje“? Určite nie
Mnohí ľudia v určitom momente počas bujarého večierka siahnu po šálke kávy pre „osviežujúci“ pocit. Žiaľ, kombinácia kávy a „percent“ má rozhodne negatívny vplyv na naše zdravie.
V prvom rade je potrebné poznamenať, že pitie kávy vám neprinesie rýchlejšie alebo účinnejšie vytriezvenie. Kofeín je stimulant, ktorý prispieva k stimulácii organizmu, čo môže podporiť ďalšiu chuť na nápoje pre dospelých a ich predávkovanie, čo určite pocíti naša pečeň.
Mali by sme si tiež uvedomiť, že liehoviny majú depresívny účinok, zatiaľ čo spomínaný kofeín má stimulačný účinok. V niektorých prípadoch môže táto kombinácia vyústiť do agresívneho správania.