Nikdy si takto nesušte mokré topánky. Robí to veľa ľudí a potom sa čuduje

topanky

Prekvapí vás silný dážď, keď ste na prechádzke, a vy sa vrátite domov premočení až na kožu? Ak dáte oblečenie do sušičky, uschne do niekoľkých hodín, ale premočené topánky môžu schnúť celú večnosť. Možno budete v pokušení dať ich na radiátor, ale to nie je najlepšie riešenie. Vaše topánky sa vyhodia.

Sušenie topánok na slnku alebo na radiátore je obľúbená metóda, ale málokto si uvedomuje, že takýmto spôsobom môžeme naše obľúbené tenisky natrvalo zdeformovať. Teplo a slnečné žiarenie pôsobia na vodu vo vnútri tkaniny, a tá uvoľňuje a zmäkčuje materiál. Topánka sa zvlní a vytvoria sa na nej priehlbiny. Chcete sa tomu vyhnúť? Pozrite si správne metódy sušenia obuvi.

Ako sušíte nasiaknutú obuv? Toto neskúšajte robiť

Každý má svoj obľúbený pár topánok, ktoré nosí na dlhé behy. Keď zmoknú, je dôležité ich dobre vysušiť, aby vydržali aj pri ďalších prechádzkach. Uponáhľanie tohto prirodzeného procesu môže byť nevhodným krokom, ktorý našu obuv poškodí.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Hoďte to do záchodu večer a do rána bude ako nový, žiarivo biely

Tým, že tenisky vystavíme slnku, môžeme spôsobiť ich zrazenie alebo zmenu tvaru. A potom už topánka nebude našej nohe vyhovovať. To spôsobí bolesť a nepohodlie, ako aj chyby v držaní tela.

Pozornosť sa oplatí venovať aj lepidlu, ktoré spája podrážku s materiálom. Ak budeme pôsobiť teplom, môže sa spojenie rozpustiť, čím sa topánka stane nepoužiteľnou. Nikto z nás nebude chcieť chodiť v doslova deravej obuvi. Skôr než druhýkrát vezmete do ruky teplovzdušný sušič alebo sa rozhodnete vystaviť topánky slnku, premyslite si, či to stojí za to. Existujú lepšie a bezpečnejšie spôsoby.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Čím nahradiť cukor v strave? Tu je päť najzdravších náhrad

Ako si správne vysušiť obuv?

Najjednoduchším spôsobom, ako odsať prebytočnú vlhkosť, ktorá sa ukrýva v materiáli, je vložiť do topánky papierové uteráky. Papier dokáže absorbovať vlhkosť ako nič iné, a tak dostatočne ochráni obuv pred deformáciou. Najlepšie je umiestniť ich na vzdušné miesto, ale bez priameho kontaktu so slnečným svetlom alebo radiátorom.

Situácia je trochu odlišná, keď hovoríme o zimných topánkach, ktoré sú často vybavené dodatočnou izoláciou. Takáto obuv sa veľmi rýchlo deformuje, preto je dobré vložiť do nej drevené vložky. Tie udržia tvar topánky a odvedú väčšinu vlhkosti. Ak ich nemáte, môžete použiť papierové utierky a sivé noviny. Je dôležité mať ich dostatok. Budú potom držať správny tvar topánky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *