Vlhkých okien počas varenia sa zbavíte vecou, ktorá by vás nenapadla

zaparene vlhke okna

Zaparenie okien je problém, ktorý sa s príchodom jesene vyskytuje v mnohých domácnostiach. Na oknách, skle, nábytku a sprchovacích kútoch sa začne hromadiť voda, ktorá môže prispieť k vzniku plesní. Ako sa tomu dá predísť? Vysvetľujeme.

„Zaparené okná“ sú problémom, ktorý sa začína na jeseň a končí až s príchodom prvých teplých dní. Na vine je teplotný rozdiel. Vo vnútri je oveľa vyššia ako vonku, čo spôsobuje kondenzáciu vody na sklách.

Vplyv na to má aj vysoká vlhkosť vzduchu. Vlhkosť sa potom usadzuje na chladných miestach, napríklad na oknách, a po čase sa mení na vodu. Vysoká vlhkosť v domácnosti nie je dobrá, pretože sa usadzuje nielen na oknách, ale aj na nábytku a stenách. V extrémnych prípadoch môže viesť k vzniku plesní, ktoré ohrozujú zdravie obyvateľov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nehoďte to do vývaru príliš skoro, inak ho celý pokazíte

Prečo sa para objavuje na oknách v kuchyni?

Fenomén kondenzácie alebo hromadenia pary sa najčastejšie vyskytuje na kuchynských oknách. Je to spôsobené tým, že voda sa počas varenia zohrieva a stúpa nad hrniec, pričom sa mení na paru. Teplota v miestnosti potom stúpa a para sa „usadzuje“ na studených oknách.

Kondenzáciu možno pozorovať aj na oknách spální, zvyčajne ráno. Vlhký vzduch vydýchaný počas noci kondenzuje na oknách, takže vyzerajú ako zahmlené. Rovnaká situácia nastáva v kúpeľni, tesne po kúpaní.

Žiaľ, jav kondenzácie je znakom toho, že vetranie nefunguje tak, ako by malo. Nadmerná vlhkosť podporuje množenie baktérií a plesní, ktoré môžu negatívne ovplyvniť dýchací systém a v extrémnych prípadoch viesť k vzniku plesní na stenách.

Vtierajte do okien a na zahmlené okná môžete zabudnúť

Ako znížite úroveň vlhkosti vo svojej domácnosti? Začnite od základov, t. j. pravidelne vetrajte miestnosti. Ráno, tesne pred odchodom do práce, otvorte okná. Prílev čerstvého vzduchu zastaví množenie patogénnych baktérií v miestnosti. Ak nechcete svoj byt ochladzovať, otvorte všetky okná aspoň na 15 minút bez ohľadu na počasie. Nebudete cítiť zmenu teploty, ale aj tak zlepšíte cirkuláciu vzduchu v miestnosti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ako odstrániť zápach a smrad z domácich zvierat ako sú mačka či pes

Zaujíma vás, ako znížiť kondenzáciu vody na oknách? Môžete to urobiť dvoma spôsobmi. Ak máte auto, určite máte aj kvapalinu do ostrekovačov. Stačí ju mäkkou handričkou votrieť do povrchu skla a para prestane na oknách kondenzovať. Namiesto kvapaliny môžete použiť zmes glycerínu s alkoholom, ktorá pokryje okná neviditeľnou hydrofóbnou vrstvou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *