Automobilový gigant Ford Motor spôsobil v posledných dňoch vlnu diskusií medzi motoristami. Podľa informácií serveru iDnes.cz si spoločnosť, ktorá je držiteľom viac ako 79-tisíc medzinárodných patentov, zaregistrovala nový nápad, ktorý by mohol znamenať výraznú zmenu v oblasti sledovania dopravných priestupkov.
Auto, ktoré monitoruje rýchlosť ostatných
Hlavnou príčinou obáv je nový patent s názvom „Systémy a metódy na zisťovanie prekročenia rýchlosti“, ktorý bol verejne zverejnený 18. júla. Tento systém by mohol v prípade uvedenia do praxe umožniť vozidlám Ford automaticky zaznamenávať rýchlostné priestupky iných vodičov a tieto informácie následne zasielať priamo dopravným úradom.
V praxi by tak Fordy mohli slúžiť ako mobilné monitorovacie stanice, schopné identifikovať a nahlasovať prekročenia rýchlosti ostatných vozidiel. Aj keď sa tento koncept momentálne nachádza len vo fáze patentovej ochrany, vzbudzuje nemalé obavy medzi motoristami, ktorí si nevedia predstaviť, že by ich prehrešky mohli byť zaznamenané a nahlásené prakticky automaticky.
Patent ako teoretická možnosť
Napriek tomu, že Ford si tento patent nechal zaregistrovať, neznamená to automaticky, že sa táto technológia dostane čoskoro do praxe. Ako uvádza iDnes.cz, patent môže predstavovať len formu právnej ochrany, ktorá zaručí, že v prípade realizácie tejto myšlienky nebude môcť iný vynálezca alebo spoločnosť prebrať podobný nápad. Ide teda skôr o teoretickú možnosť, ktorú Ford zatiaľ nemá v pláne bezprostredne realizovať.
Strach z neúmyselných prehreškov
Napriek týmto uisteniam zostávajú vodiči znepokojení. Mnohí sa obávajú, že aj nechcené prekročenie rýchlosti, ktoré sa môže stať každému, by mohlo byť automaticky nahlásené polícii, ak by okolo prešlo auto vybavené touto technológiou.
Systém, opísaný v patentovej prihláške, by fungoval prostredníctvom senzorov a kamier, ktoré by monitorovali okolie vozidla. Ak by takéto auto zaregistrovalo, že iné vozidlo prekračuje povolenú rýchlosť, získalo by potrebné dôkazy a tieto by následne spolu s GPS údajmi odoslalo príslušným orgánom. Tí by následne na základe týchto informácií mohli vygenerovať pokutu a zaslať ju majiteľovi prehreškového vozidla.
Hoci táto technológia zatiaľ neexistuje v reálnej podobe, už samotná predstava o jej možnej implementácii vyvoláva medzi vodičmi obavy a otázky o tom, kam smeruje budúcnosť automobilového priemyslu a osobnej slobody na cestách.