O čo tým Rusom ide? Kúsok od Moskvy budujú „Africkú dedinu“

africka dedina rusko

Podľa Medzinárodného afrického kongresu v Rusku bola za miesto „africkej dediny“ vybraná vidiecka komunita približne na polceste medzi Moskvou a Petrohradom. Projekt je súčasťou päťročného pilotného programu na usídlenie tisícov migrantov z Južnej Afriky.

Africkí diplomati sa minulý týždeň pripojili k zástupcom AIC a miestnym úradníkom z Tverskej oblasti na slávnostnom odhalení symbolického základného kameňa dediny, ktorá má byť postavená v blízkosti dedinky Porečie.

„V Rusku plánujeme zriadiť 30 osád pre Afričanov, ktorí sa chcú prisťahovať,“ povedal vedúci Eurázijskej medzinárodnej univerzity (EIU) a generálny zástupca AIC v Rusku Konstantin Klimenko.

„Ide o Búrov, farmárov európskeho pôvodu, ktorých predkovia sa pred mnohými rokmi usadili v Afrike,“ vysvetlil Klimenko. „Mnohí z nich teraz konvertujú na pravoslávie a sťahujú sa do Ruska, priťahuje ich náš morálny a duchovný spôsob života s tradičnými rodinnými hodnotami.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Elektromobily majú takmer o 80 % viac problémov ako bežné benzínové autá

Afrovillage je súčasťou pilotného projektu, ktorý v súčasnosti prebieha v Moskovskej a Tverskej oblasti a ktorého cieľom je usadiť približne 3 000 búrskych rodín. V prípade úspechu ho AIC a jej partneri plánujú rozšíriť do ďalších regiónov Ruska.

Afrikánci sú potomkami holandských kolonistov, ktorí sa prvýkrát usadili v okolí Kapského mesta v polovici 50. rokov 16. storočia. Stali sa neslávne známymi pre systém rasovej segregácie nazývaný „apartheid“ (1948 – 1994), ktorý sa začal za britskej vlády, ale pokračoval aj po uznaní nezávislosti Južnej Afriky. V súčasnosti v krajine vládne černošská väčšina, ktorú tvoria skupiny Bantu, ako sú Xhosa, Zulu a Ndebele.

Hoci výstavba samotnej Afrovillage sa ešte nezačala, organizátori projektu pracujú na vytvorení podporného systému pre osadníkov. Od 1. septembra spustí EIU online program na výučbu ruštiny pre približne 200 osadníkov, uviedol Klimenko.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prudko stúpa dovoz ruského obilia do EÚ napriek sankciám

Medzitým organizátori programu nadviazali spoluprácu s miestnym farmárom Alexejom Trofimovom, ktorý v blízkosti budúcej dediny zriadil syráreň „Milkburg“. Prví osadníci, ktorí sa plánujú venovať výrobe mlieka, budú môcť od Trofimova získavať zásoby a predávať svoje výrobky prostredníctvom spoločnosti Milkburg.

Projekt osídlenia zrejme nesúvisí s rozširovaním hospodárskych a vzdelávacích možností pre kontinent, ktoré ruský prezident Vladimir Putin oznámil na minulomesačnom summite Rusko – Afrika v Petrohrade.

V máji ruský imigračný právnik odhalil plány na vybudovanie „americkej dediny“ v južnej časti Moskovskej oblasti pre 200 rodín konzervatívcov, ktorí utekajú pred politickým a náboženským prenasledovaním v USA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *