Obavy sa naplnili! Rusi dosiahli ďalší cieľ na Ukrajine, na ktorý Amerika upozorňovala

Untitled 6 4

Moskva tvrdí, že ruské invázne vojská sa zmocnili dôležitého ukrajinského mesta Soledar na východe krajiny. Posledné dni sa tam viedli brutálne boje.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že armáda dobyla mesto Soledar. Toto vyhlásenie však nie je možné bezprostredne nezávisle overiť, pretože Kyjev sa k tomuto tvrdeniu zatiaľ nevyjadril. Námestníčka ukrajinského ministra obrany však ráno uviedla, že noc v Soledáre bola „horúca“ a boje pokračovali.

„Večer 12. januára bolo dokončené oslobodenie mesta Soledar, ktoré je dôležité pre pokračovanie úspešných útočných operácií v doneckom smere,“ vyhlásil podľa agentúry TASS hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, pričom použil termín „oslobodenie“, ktorým Moskva označuje dobytie a okupáciu ukrajinských miest.

Podľa Konašenkova plná kontrola nad Soledarom umožňuje Rusom odrezať zásobovacie trasy ukrajinských jednotiek v Bachmute, ktorý sa nachádza niekoľko kilometrov juhozápadne od Soledaru a Rusko sa ho snaží dobyť už mesiace.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej poslednej správe o situácii na Ukrajine napísal, že ruské invázne sily pravdepodobne obsadili väčšinu, ak nie celý Soledar. Podľa jeho analytikov však nejde o operačne významný vývoj.

O strategickom význame Soledaru sa vedú diskusie, podľa niektorých názorov by jeho dobytie uľahčilo Rusom prístup k Bachmutu a skomplikovalo zásobovanie ukrajinských obrancov. ISW sa však vo svojej poslednej správe domnieva, že „ruské informačné operácie“ význam Soledaru zveličili. Inštitút usudzuje, že obsadenie Soledaru neumožní ruským silám získať kontrolu nad dôležitými ukrajinskými zásobovacími trasami do Bachmutu ani sa lepšie rozmiestniť na obkľúčenie mesta v krátkodobom horizonte.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Napriek tomu, že význam Soledaru pre ruské sily nie je jednoznačný, jeho dobytie predstavuje ďalšie eskaláciu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. Konflikt, ktorý sa začal v roku 2014 po anexii Krymu Ruskom, sa stále prehlbuje a počet obetí sa zvyšuje. Medzinárodné spoločenstvo vyzýva obidve strany, aby sa vrátili k mierovým rokovaniam a ukončili boje.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dobytie Soledaru je dôležité pre pokračovanie úspešných útočných operácií, avšak Ukrajina a medzinárodné spoločenstvo to vnímajú ako eskaláciu napätia a porušenie mieru. Je dôležité, aby obidve strany hľadali mierové riešenie a zabránili ďalšiemu zvyšovaniu počtu obetí a eskalácii konfliktu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *