• 11 septembra, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Odpočúvanie telefónu a „čítanie“ správ. Tu je návod, ako sa chrániť

Odpočúvanie telefónu a „čítanie“ správ. Tu je návod, ako sa chrániť

Mnohí z nás sa boja poskytnúť svoje údaje úradom, pričom oveľa väčšou hrozbou pre naše súkromie môžu byť smartfóny, ktoré denne používame. Telefón odpočúva, o čom hovoríte, a kontroluje, čo píšete. Aby ste sa pred tým ochránili, mali by ste zmeniť niekoľko nastavení.

Každý si chce chrániť svoje súkromie, ale mnohí z nás si neuvedomujú, že práve naše telefóny môžu byť jeho najväčšou hrozbou. Tieto malé zariadenia zhromažďujú množstvo údajov o našich aktivitách. Ak im to dovolíte, telefón vás môže odpočúvať a dokonca „čítať“ vaše správy. Navrhujeme, ako sa pred tým chrániť.

Ako vás váš telefón odpočúva?

Váš smartfón môže sledovať vašu činnosť rôznymi spôsobmi. Okrem iného na tento účel využíva fotoaparát, mikrofón a klávesnicu. Týmto spôsobom vás telefón odpočúva, šmíruje a dokonca zhromažďuje údaje o tom, čo píšete na klávesnici.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pridajte do prania kocky tohto a už nebudete potrebovať žehličku

Aplikácie a webové stránky môžu tieto údaje použiť napríklad na lepšie prispôsobenie reklám vašim preferenciám. Preto sa často zobrazuje obsah, ktorý odkazuje na vaše posledné konverzácie alebo správy, alebo reklamy súvisiace s tým, čo ste hľadali na internete. Ak nechcete, aby sa takto zasahovalo do vášho súkromia, môžete zablokovať určité funkcie smartfónu a vypnúť odpočúvanie a kontrolu klávesnice.

Čo môžete urobiť, aby ste zakázali odpočúvanie?

Nedávno sme písali o tom, ako zakázať odpočúvanie v aplikáciách a na webových stránkach. Je tu ešte jedno nastavenie, ktoré by ste mohli zmeniť, aby ste ochránili svoje súkromie a vyhli sa odpočúvaniu. Prejdite do Nastavení a do vyhľadávača zadajte položku Jazyk. Vyberte položku s výrazom Jazyk a metódy zadávania v popise. V hornej časti obrazovky nájdete položku Preferovaný mechanizmus. V zozname vyberte položku Anonymné hlásenia o používaní. Z výroby je táto funkcia vždy zapnutá. Ak ju chcete deaktivovať, použite posuvník na pravej strane obrazovky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Dajte si cez noc citrón k posteli a pomôžete veľmi vášmu zdraviu

Ako môžem vypnúť sledovanie klávesnice?

Údaje sa o nás zhromažďujú aj na základe toho, čo píšeme na klávesnici telefónu. Preto je dobré zmeniť aj jej nastavenia. Prejdite do ponuky Nastavenia a kliknite na okno prehliadača. Klávesnica sa zobrazí v spodnej časti obrazovky. Nad klávesmi s písmenami uvidíte okrem iného symbol ozubeného kolieska, teda nastavenia. Stlačte ho a potom zo zoznamu vyberte položku Rozšírené. Všetky funkcie budú vopred zapnuté. Pomocou posuvníkov vpravo vypnite jednotlivé možnosti: Automaticky odosielať štatistiky používania, Prispôsobenie a Pomôcť zlepšiť hlasové funkcie a funkcie písania na telefóne.

Podobné články

Sleduje vás tajne kamera v telefóne? Takto to zistíte a vypnete

Sleduje vás tajne kamera v telefóne?…

Kamera v telefóne sleduje, čo robíte.…
Dokáže to v mobile každý a predĺži si nabitú baterku aj o jeden deň. Vypnite len toto

Dokáže to v mobile každý a…

Smartfóny nemajú batérie ako staré Nokie.…
Nabíjate si takto mobil? Obrovský pozor, varuje odborník

Nabíjate si takto mobil? Obrovský pozor,…

Nabíjanie telefónu na autobusovej zastávke alebo…
Každý deň by sme mali na 5 minút vypnúť všetky naše telefóny. Toto je dôvod

Každý deň by sme mali na…

Kyberzločinci neustále vyvíjajú a uplatňujú nové…
Pred pripojením sa na Wi-Fi zadarmo, by ste mali vedieť toto. Môžu vás okradnúť

Pred pripojením sa na Wi-Fi zadarmo,…

Prístup k bezplatnému Wi-Fi na verejných…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *