Odpočúvanie telefónu a „čítanie“ správ. Tu je návod, ako sa chrániť

pexels pixabay 248528

Mnohí z nás sa boja poskytnúť svoje údaje úradom, pričom oveľa väčšou hrozbou pre naše súkromie môžu byť smartfóny, ktoré denne používame. Telefón odpočúva, o čom hovoríte, a kontroluje, čo píšete. Aby ste sa pred tým ochránili, mali by ste zmeniť niekoľko nastavení.

Každý si chce chrániť svoje súkromie, ale mnohí z nás si neuvedomujú, že práve naše telefóny môžu byť jeho najväčšou hrozbou. Tieto malé zariadenia zhromažďujú množstvo údajov o našich aktivitách. Ak im to dovolíte, telefón vás môže odpočúvať a dokonca „čítať“ vaše správy. Navrhujeme, ako sa pred tým chrániť.

Ako vás váš telefón odpočúva?

Váš smartfón môže sledovať vašu činnosť rôznymi spôsobmi. Okrem iného na tento účel využíva fotoaparát, mikrofón a klávesnicu. Týmto spôsobom vás telefón odpočúva, šmíruje a dokonca zhromažďuje údaje o tom, čo píšete na klávesnici.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Začínate takto chudnúť? Môže vám to urýchliť starnutie a spustiť rakovinu

Aplikácie a webové stránky môžu tieto údaje použiť napríklad na lepšie prispôsobenie reklám vašim preferenciám. Preto sa často zobrazuje obsah, ktorý odkazuje na vaše posledné konverzácie alebo správy, alebo reklamy súvisiace s tým, čo ste hľadali na internete. Ak nechcete, aby sa takto zasahovalo do vášho súkromia, môžete zablokovať určité funkcie smartfónu a vypnúť odpočúvanie a kontrolu klávesnice.

Čo môžete urobiť, aby ste zakázali odpočúvanie?

Nedávno sme písali o tom, ako zakázať odpočúvanie v aplikáciách a na webových stránkach. Je tu ešte jedno nastavenie, ktoré by ste mohli zmeniť, aby ste ochránili svoje súkromie a vyhli sa odpočúvaniu. Prejdite do Nastavení a do vyhľadávača zadajte položku Jazyk. Vyberte položku s výrazom Jazyk a metódy zadávania v popise. V hornej časti obrazovky nájdete položku Preferovaný mechanizmus. V zozname vyberte položku Anonymné hlásenia o používaní. Z výroby je táto funkcia vždy zapnutá. Ak ju chcete deaktivovať, použite posuvník na pravej strane obrazovky.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Neskladujte chlieb v chlebníku ani v mrazničke. Na tomto mieste mu je najlepšie

Ako môžem vypnúť sledovanie klávesnice?

Údaje sa o nás zhromažďujú aj na základe toho, čo píšeme na klávesnici telefónu. Preto je dobré zmeniť aj jej nastavenia. Prejdite do ponuky Nastavenia a kliknite na okno prehliadača. Klávesnica sa zobrazí v spodnej časti obrazovky. Nad klávesmi s písmenami uvidíte okrem iného symbol ozubeného kolieska, teda nastavenia. Stlačte ho a potom zo zoznamu vyberte položku Rozšírené. Všetky funkcie budú vopred zapnuté. Pomocou posuvníkov vpravo vypnite jednotlivé možnosti: Automaticky odosielať štatistiky používania, Prispôsobenie a Pomôcť zlepšiť hlasové funkcie a funkcie písania na telefóne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *