• 11 septembra, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Kovové gombíky na džínsoch nie sú ozdobou. Plnia dôležitú funkciu

Kovové gombíky na džínsoch nie sú ozdobou. Plnia dôležitú funkciu

Džínsy sú najobľúbenejším modelom nohavíc na svete. Sú štýlové, odolné a relatívne lacné a hodia sa na každú postavu. Vysvetľujeme funkciu kovových gombíkov v džínsoch.

Džínsy, ktoré poznáme dnes, vznikli takmer pred 200 rokmi. Vynašiel ich Jacob W. Davis v spolupráci so spoločnosťou Levi Strauss. Títo muži sa rozhodli navrhnúť nohavice pre kovbojov a robotníkov. Na to potrebovali trvanlivý materiál odolný voči poškodeniu. Rozhodli sa použiť džínsovinu a táto voľba sa ukázala ako hit. O tridsať rokov neskôr sa už tieto nohavice nosili po celom svete. Tento módny trend pretrváva dodnes.

Na čo sa používajú kovové gombíky v džínsoch?

Spoločnosť, ktorú založili Davis a Strauss, funguje dodnes. Vyrába každý model džínsov, v mnohých farbách a dokonca aj vzoroch. Takmer v každom klasickom modeli sa nachádzajú vrecká a na nich kovové gombíky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Funguje pravidlo 5 sekúnd, keď vám niečo spadne na zem? Vedci sa na to pozreli

Mnohí ľudia sa čudujú, prečo sú umiestnené na takomto mieste. Dnes sú čisto dekoratívnym prvkom, ale pred takmer dvesto rokmi sa používali na niečo iné. Jacob W. Davis, jeden zo spoluzakladateľov spoločnosti Levis, pri navrhovaní prvých džínsov rozmýšľal, ako posilniť vrecká, aby sa tak rýchlo neroztrhli. Uvedomme si, že v tých časoch nosili džínsy muži, ktorí fyzicky pracovali.

Početné vrecká im umožňovali uložiť všetky veci, ktoré potrebovali do práce. Po čase prišiel návrhár s nápadom vystužiť ich kovovými gombíkmi. Ukázalo sa, že vďaka tejto jednoduchej zmene sa vrecká stali odolnejšími a netrhali sa tak rýchlo.

Ako predĺžite životnosť svojich džínsov?

Uvažujete o kúpe drahého páru džínsov a chcete, aby vydržali čo najdlhšie? Držte sa týchto niekoľkých pravidiel. Po ich kúpe ich noste čo najčastejšie. Takto sa rýchlo prispôsobia vašej postave. Počas tohto obdobia sa ich snažte neumývať.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Češka ukázala, čo všetko dokážete robiť s papierom na pečenie. Toto by vás nenapadlo

Prvé pranie by malo prebehnúť najskôr po dvoch týždňoch. Ak chcete, aby si zachovali svoju farbu čo najdlhšie, pripravte si pre džínsy oplachovanie. Do vane nalejte 5 litrov vody a potom do nej pridajte pohár octu a polievkovú lyžicu soli. Ponorte nohavice do tohto roztoku a nechajte ich hodinu pôsobiť. Po uplynutí tejto doby džínsy vyžmýkajte od prebytočnej vody a vložte ich do práčky. Perte pri teplote nie vyššej ako 30 stp. C. Postup opakujte raz za dva mesiace. Takto nohavice nestratia svoju farbu ani o niekoľko rokov.

Podobné články

Asi neviete, na čo slúži toto malé vrecko na rifliach. Ostanete veľmi prekvapený

Asi neviete, na čo slúži toto…

Mince? Rúž? Prstene? Malé vrecko vo…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *