Vláda Viktora Orbána sa podľa portálu Politico snaží vyhnať z krajiny zahraničné supermarkety. Využívať na to má vysoké ceny a zavedenie vyššej dane či cenové stropy.
Viktor Orbán v stredu rozšíril cenové stropy na niekoľko ďalších potravín, čo bude mať pravdepodobne vplyv na maloobchodníkov, ktorých už tak trápi viacero predchádzajúcich opatrení.
Orbán v decembri 2021 prijal nový zákon, ktorý prikazuje supermarketom, ktorých príjmy z predaja presiahnu 100-miliárd forintov (250 miliónov eur), podľa neho musia potraviny 48 hodín pred uplynutím ich dátumu spotreby venovať štátnej charite.
Neskôr Maďarsko zaviedlo cenové stropy pre potraviny ako cukor, múka či kuracie prsia bez kompenzácie pre maloobchodníkov.
Okrem toho im zvýšila sadzbu dane z 2,7 na 4,1 percenta. V stredu maďarská vláda zaviedla cenový strop aj na vajcia a zemiaky.
Všetky firmy podliehajúce týmto pravidlám nemajú pôvod v Maďarsku, ale v zahraničí. Reč je napríklad o nemeckých gigantoch Aldi a Lidl, francúzskom reťazci Auchan či britskej sieti supermarketov Tesco. Niekoľko miestnych potravinárskych maloobchodov takisto spĺňa hranicu 100-miliárd forintov, no keďže fungujú v rámci franšízy, tak dokážu opatrenia a zvýšenú daň obísť.
„To, čo sa v súčasnosti deje, nie je ničím iným, než vedomým vytláčaním podnikov z trhu,“ myslí si jeden zo zástupcov maloobchodov, ktoré kroky maďarskej vlády zasiahli a dodáva, že takto sa nedá fungovať ďalej.
Niektorí členovia Orbánovej vlády však neskrývajú skutočnosť, že ich ambíciou je dostať medzinárodne potravinárske maloobchody pod miestne vlastníctvo. „Musíme zvýšiť podiel domáceho vlastníctva v oblasti stavebného materiálu a potravinárskeho maloobchodu,“ povedal v máji maďarský minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy.