Orbán prirovnal projekt európskej integrácie k snahám, aké mal Adolf Hitler

345664030 3514916418789687 5040822591760054387 n

Maďarský premiér Viktor Orbán vyvolal kontroverziu vo svojom najnovšom vystúpení, keď prirovnal projekt európskej integrácie k snahám Adolfa Hitlera o ovládnutie sveta. Jeho slová v meste Vesprém na západe Maďarska vyvolali ostrú reakciu a kritiku zo strany opozície.

Orbán uviedol: „Byzantská ríša, Karol Veľký, (nemecký cisár) Otto, Napoleon a Hitler – títo všetci snívali, každý na inom základe, o európskej jednote.“ Premiér tým naznačil, že podľa neho súčasná situácia nie je vôbec odlišná od minulosti. „Nezávislá národná existencia a myšlienka impéria sú prítomné súčasne. Národná kultúra a európske hodnoty. Suverenita a – ako to hovoria v Bruseli – čoraz užšia únia,“ dodal Orbán.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Tieto vyjadrenia vyvolali rozhorčenie u opozičných politikov. Ferenc Gyurcsány, predseda maďarskej opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) a bývalý premiér, označil Orbána za chorého človeka. V príspevku na sociálnej sieti Facebook napísal: „Spomínať Hitlera spolu s európskou integráciou je chorá, nechutná myšlienka.“

Maďarsko vstúpilo do Európskej únie v roku 2004, no Orbán je známy ako odporca niektorých záväzkov vyplývajúcich z členstva v EÚ. Medzi tieto patria napríklad azylová politika a právny štát. Jeho opoziční kritici ho obviňujú z autoritárskych tendencií a narušovania demokratických princípov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Reakcie na Orbánove vyjadrenia odzrkadľujú napätú politickú atmosféru v Maďarsku. Európska integrácia zostáva kontroverznou témou a spôsobuje napätie medzi prívržencami a kritikmi projektu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *