Orbán v EÚ vyhlásil, že je „hrdý“ na dobré vzťahy s Ruskom

orban fico

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že je „hrdý“ na dobré vzťahy s Ruskom, a obvinil ostatné európske krajiny, že presadzujú „vojnovú stratégiu“, ktorá len podnecuje ďalšie konflikty.

V rozhovore s novinármi po príchode na štvrtkový samit lídrov EÚ v Bruseli Orbán vysvetlil, že prístup jeho krajiny sa líši od „väčšiny“ bloku, ktorý prijal celý rad nepriateľských politík zameraných proti Rusku, odkedy Moskva vo februári 2022 vyslala svoje sily na Ukrajinu.

„Udržiavame otvorené všetky komunikačné linky s Rusmi. V opačnom prípade nebude šanca na mier. Toto je stratégia. Takže sme na ňu hrdí,“ povedal a dodal, že zatiaľ čo väčšina členov EÚ sa riadi „vojnovou stratégiou“, Maďarsko má „mierovú stratégiu“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Premiérove vyjadrenia nasledovali po minulotýždňovom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Pekingu, ktoré Orbán počas pobytu v Bruseli obhajoval. „Sme jediní, ktorí hovoria v mene a v prospech mieru, ktorý by bol záujmom všetkých v Európe,“ pokračoval.

Maďarský líder čelil kritike v súvislosti so sedením s Putinom, pričom luxemburský premiér Xavier Bettel povedal, že sa to rovnalo „prostrednému prstu“ voči Ukrajincom. Estónska premiérka Kaja Kallasová tiež uviedla, že bude o tejto otázke diskutovať s Orbánom.

Zatiaľ čo Budapešť odsúdila ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine krátko po jej začatí v minulom roku, Orbán sa odmietol zúčastniť na sankčnej kampani proti Moskve vedenej USA a odmietol poskytnúť Kyjevu zbrane. Premiér predtým tvrdil, že západné sankcie sa „obrátili proti nemu“, a povedal, že Brusel sa „strelil do nohy“ po prudkom náraste cien energií v celej Európe.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Orbán bol v minulosti veľmi kritický voči EÚ. V prejave pri príležitosti výročia neúspešného maďarského povstania proti Sovietskemu zväzu v roku 1956 začiatkom tohto týždňa Orbán označil blok za „zlú súčasnú paródiu“ ZSSR a povedal, že sa usiluje o zavedenie modelu liberálnej demokracie, ktorý maďarský ľud odmietol.

„Museli sme tancovať podľa melódie, ktorú pískala Moskva,“ povedal Orbán o desaťročiach Maďarska pod sovietskou kontrolou. „Aj Brusel píska, ale my tancujeme tak, ako chceme, a keď nechceme, tak netancujeme.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *