Pápež povedal, že Vatikán sa zapojil do mierovej misie na Ukrajine a v Rusku

papez frantisek

Pápež František uviedol, že Vatikán sa podieľa na mierovej misii s cieľom ukončiť konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti.

„Som ochotný urobiť všetko, čo je potrebné urobiť. V súčasnosti prebieha misia, ale zatiaľ nie je zverejnená. Keď bude verejná, prezradím ju,“ povedal pápež novinárom v nedeľu počas letu domov po trojdňovej návšteve Maďarska.

„Myslím si, že mier sa vždy dosahuje otvorením kanálov. Mier nikdy nedosiahnete uzavretím… Nie je to ľahké.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Pápež dodal, že o situácii na Ukrajine hovoril s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a s metropolitom Hilarionom, biskupom zastupujúcim ruskú pravoslávnu cirkev v Budapešti.

„Na týchto stretnutiach sme nehovorili len o Červenej čiapočke. Hovorili sme o všetkých týchto veciach. Každého zaujíma cesta k mieru,“ povedal.

Odkedy Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu, pápež František prakticky každý týždeň prosil o mier a opakovane vyjadril želanie pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi Kyjevom a Moskvou. Jeho ponuka zatiaľ nepriniesla žiadny prelom.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal sa vo štvrtok stretol s pápežom vo Vatikáne a uviedol, že s ním diskutoval o „mierovom vzorci“, ktorý predložil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Povedal tiež, že pozval pontifika na návštevu Kyjeva.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Pápež František, ktorý má 86 rokov, už skôr povedal, že chce navštíviť Kyjev, ale aj Moskvu v rámci mierovej misie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *