Paradajky vám budú plodiť aj v októbri. Stačí vám takéto domáce hnojivo

paradajky sklenik

Šťavnatý plátok na sendvič, rovnomerná kocka do šalátu alebo omáčka na obľúbenú pizzu. Čerstvé paradajky sú základom mnohých pochúťok, bez ktorých si nevieme predstaviť náš každodenný život. Spravidla ich kupujeme v obchodoch, ale zďaleka najlepšiu chuť majú, keď si ich sami vypestujeme. Ak chcete, aby vám rástli ako z vody, stavte na domáce výživy, ktoré sa dajú pripraviť maximálne z troch surovín.

Môžete paradajky zalievať kvasnicami?

Ak sa o paradajky dobre staráme a chránime ich pred škodcami , môžu plodiť až do októbra. Jednou z kľúčových otázok pri starostlivosti o šťavnaté a červeno sfarbené exempláre je pravidelné hnojenie substrátu. Hoci v záhradných centrách možno ľahko nájsť hotové zmesi, ich ceny môžu nepríjemne prekvapiť. Lacnejšou, ale účinnou možnosťou sú doma vyrobené živiny. Tie sa dajú pripraviť zo surovín, ktoré už zvyčajne máme po ruke alebo ich ľahko nájdeme v kuchynských skriniach a zásuvkách.

Predchádzajúce používanie špecializovaných prípravkov môže spôsobiť, že budeme váhať s prípravou vlastných zmesí. Odborníci poukazujú na to, že na výrobu hodnotných odvarov pre zdravú a bohatú úrodu paradajok stačí prelom a použitie osvedčených receptov. Jedným z nich je živina založená na približne 30 g čerstvých kvasníc, dvoch polievkových lyžiciach cukru a piatich litroch teplej vody. Kvasnice a cukor sa rozpustia v tekutine a nechajú sa štyri až päť hodín odstáť. Po uplynutí stanoveného času roztok nalejte do nádoby na zalievanie. Najlepšie je polievať paradajky touto zmesou skoro ráno alebo večer, keď slnko pomaly zapadá.

Nezabudnite pozrieť toto:  Počasie v októbri bude premenlivé. Na týchto miestach čakajte sneženie

Ako pripraviť postrek s mliekom na paradajky?

Bez čerstvého droždia by sme si nemohli pochutnať na nadýchanom koláči plnom ovocia a maslovej posýpke. Je základom úspešných kysnutých koláčov, ako aj slaných zákuskov, pripravených na občerstvenie počas celého dňa. Je to kulinársky nevyhnutná, ale aj cenná ingrediencia, ktorú ocenia skúsení záhradníci. Už jedna kocka v sebe skrýva silu vitamínov vrátane vitamínov skupiny B, ako aj aminokyselín, železa či sacharidov.

Na základe droždia, mlieka a vody pripravíme výživný postrek pre robustné paradajky. Ako si krok za krokom vyrobiť domáci silový zábal? Stačí nazbierať 100 gramov kockového droždia, 500 mililitrov plnotučného mlieka a 10 litrov dažďovej alebo filtrovanej vody. Všetky ingrediencie zmiešajte vo veľkej miske alebo sude a po rozpustení kvasníc je prípravok pripravený na použitie. Ak chcete ešte viac posilniť jeho účinok, môžete pridať aj jednu polievkovú lyžicu sivého mydla. Vďaka takémuto bonusu bude prostriedok na rastlinách lepšie pôsobiť.

Nezabudnite pozrieť toto:  Kolíková chce zavariť Huliakovi. Navrhuje disciplinárne konanie voči poslancovi

Používanie prírodných prostriedkov na paradajky

Ak budeme postupovať podľa návodu, za pár chvíľ budeme mať prípravok, ktorý dokonale funguje a stojí haliere. Odborníci uvádzajú, že mlieko a kvasnicový postrek by sa mali vždy aplikovať veľkoryso a paradajky by sa mali postrekovať zhora aj zdola. Dôležitá je aj frekvencia. Odporúča sa aplikovať zmes maximálne raz týždenne až do konca obdobia rastu šťavnatých paradajok. Dôležité je, že prípravok pripravený v nadbytku nemusí vôbec prísť nazmar. Možno ho úspešne použiť aj na jahody. Ochráni paradajky pred sivou plesňou, múčnatkou a plesňou zemiakovou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *