Napriek svojmu názvu je pleseň zemiaková nebezpečná aj pre paradajky. Toto ochorenie spôsobené hubovitým organizmom Phytophthora infestans napáda najmä slnečnicovité rastliny. Je to jedno z najhorších postihnutí, ktoré môže postihnúť naše plodiny a výrazne zaťažuje úrodu. Aké sú príznaky plesne zemiakov, ako ju potlačiť a ako zabrániť jej útokom? Vysvetlíme vám to v tomto článku.
Pleseň zemiaková na paradajkách – príznaky
Táto choroba sa na plodinách objavuje približne v júni, pričom jej praje vlhké počasie. Prvým príznakom plesne zemiakovej na paradajkách sú zelenkavé, vodnaté škvrny na listoch. V prvej fáze sa škvrny objavujú na spodných listoch, časom sa zväčšujú a hnednú, pričom sa presúvajú na všetky nadzemné časti kríkov paradajok. V mieste výskytu škvŕn nervy listov stmavnú alebo dokonca sčernejú. Ďalším príznakom plesne zemiakov sú zhnednuté stonky a výhonky paradajok a tmavé škvrny na plodoch. Vo vlhkom lete sa na spodnej strane listov v mieste výskytu objavuje biely povlak a podobný sa môže objaviť aj na škvrnách na plodoch.
Ako zachrániť paradajky napadnuté plesňou zemiakovou?
Keď sa na paradajkách objaví pleseň zemiaková, musíte konať rýchlo a rozhodne. Domáce metódy, ktoré sú skôr preventívne ako intervenčné, nepomôžu. Vprvom rade musíte odstrániť všetky napadnuté časti rastliny: listy, stonky a plody. Najlepšie je ich spáliť, aby sa choroba úplne zničila.
Rajčiaky napadnuté plesňou zemiakov možno zachrániť len postrekom špecializovanými prípravkami na boj proti plesni zemiakov. Patogén, ktorý ju spôsobuje, nie je huba, ale organizmus podobný hube, preto je potrebné zamerať sa priamo na ňu. Pred ošetrením našej plodiny chemickými prostriedkami však odstráňte z kríkov všetky červené alebo oranžové plody. Postrek bude účinný približne dva týždne, počas ktorých by sa paradajky, ktoré budú na kríku ešte dozrievať, nemali zbierať ani konzumovať. Z tohto dôvodu sa odporúča zbierať červené alebo oranžové plody skôr, aby mohli dozrieť doma. Na druhej strane exempláre, ktoré sú mierne bledé alebo úplne zelené, môžu zostať na rastline, pretože dozrejú až po dvoch týždňoch. Ďalej by sa mali celé kríky paradajok vrátane listov a plodov postriekať špeciálnym postrekom. Najlepšie je to urobiť ráno alebo večer v nie príliš horúci, ale bezdažďový deň. Zvýši sa tak šanca na záchranu paradajok napadnutých plesňou zemiakov.
Prevencia proti plesni zemiakovej
Pleseň zemiaková sa ťažko kontroluje, preto je lepšie jej predchádzať. Robí sa to už vo fáze výsadby, kde niekoľko jednoduchých chýb môže mať ničivé následky. Rozvoju choroby prospieva vlhkosť vzduchu a pôdy, ako aj nedostatočná hygiena plodín. Čo je súčasťou prevencie plesne zemiakovej na paradajkách?
- Používajte striedanie plodín: nevysádzajte paradajky na tom istom mieste, kde sa v predchádzajúcom roku pestovali paradajky alebo zemiaky. Pôvodcovia choroby majú schopnosť prežiť zimu v pôde.
- Nesaďte paradajky v blízkosti zemiakov; ideálne je dodržiavať vzdialenosť medzi plodinami približne 50 m;
- Pred použitím dôkladne očistite náradie (lopaty, záhradnícke nožnice), kontaminované náradie môže prenášať patogény;
- Používajte široké sadenice, aby sa patogény ťažko presúvali z rastliny na rastlinu. V prípade paradajok by mali byť ich rady od seba vzdialené 70 – 90 cm a vzdialenosť medzi rastlinami v rade je 40 – 60 cm;
- Zabezpečte, aby boli skleníky a tunely dobre vetrané; nadmerná vlhkosť podporuje rozvoj chorôb. Odstráňte tiež spodné, na zem siahajúce listy kríkov.
- Rastliny nezalievajte po listoch, voda sa musí naliať priamo pod koreň;
- Používajte preventívny postrek meďou, ktorá je ekologicky schváleným prípravkom.
Na trhu sa objavuje čoraz viac odrôd paradajok, z ktorých niektoré sú odolné voči plesni zemiakovej. Patria k nim Honey Moon F1, Awizo F1, Henryka F1, Antares F1. Oplatí sa do nich investovať, aby ste neskôr ušetrili peniaze na boj proti tejto chorobe.