Po paradajkách môžete do záhonov nasadiť tieto rastliny. Bude sa im dariť

paradajky

Pestovanie domácej zeleninovej a ovocnej záhrady nie je zložitá činnosť, ale aby ste sa mohli tešiť z vynikajúcej úrody, je potrebné mať na pamäti niekoľko pravidiel. Jedno z nich, známe ako striedanie, hovorí o tom, čo sadiť a čo nesadiť na záhon s paradajkami.

Ak máte čo i len malý kúsok zeleninovej a ovocnej záhrady, je vhodné ho optimálne využiť s ohľadom na meniace sa ročné obdobia a obdobia zberu. Mnoho ľudí má vo svojich zelených oázach záhony s paradajkami. Keď sa skončí sezóna tohto chutného a zdravého ovocia, je veľmi dobrý nápad vysadiť na ich miesto iné dary prírody.

Čo nesadiť do paradajkového záhonu

Ak chcete využiť paradajkový záhon, je dôležité si uvedomiť, čo by na takomto záhone nemalo byť. Stručne povedané, do paradajkového záhonu by ste nemali vysádzať rastliny z rovnakej botanickej čeľade, pretože sú najviac náchylné na rovnaké choroby.

Nezabudnite pozrieť toto:  Stará a tvrdá žemla či rožok nie je žiadny problém. Využite ich na tieto jedlá

V pôde môžu prezimovať rôzne druhy patogénov, čím sa zvyšuje riziko napadnutia príbuzných rastlín, ktoré sa objavia na rovnakom mieste. Preto by sme na záhony po paradajkách nemali vysádzať okrem iného zemiaky, papriky a baklažány.

Čo sadiť na miesto po paradajkách

Odborníci sa domnievajú, že na miesto po paradajkách by sa mala vysádzať zelenina, ktorá má relatívne nízke nároky na živiny v pôde. Paradajky totiž z pôdy hojne odoberajú mikroživiny, čím ju robia sterilnou.

Medzi zeleninu, ktorej sa bude dobre dariť na menej úrodnej pôde po paradajkách, patrí bôb, fazuľa a hrach. Cibuľa, kôpor, špenát, kaleráb, reďkovka, šalát a bylinky, ktoré nevyžadujú úrodnú pôdu, by sa mali dobre vyvíjať aj v chudobnej pôde.

Nezabudnite pozrieť toto:  Splesnivené paradajky: Nevyhadzujte, využite v záhrade

Pri výbere zeleniny na miesto paradajok by sme mali zohľadniť aj zakorenenie. Vyhnite sa výsadbe zeleniny, ktorá zapúšťa korene do rovnakej hĺbky ako paradajky.

Trpasličie paradajky majú pomerne plytký koreňový systém, preto by ich miesto mala zaujať zelenina s hlbším koreňovým systémom, ako je napríklad koreňová petržlenová vňať, mrkva a okrem iného aj spomínaná fazuľa.

Na druhej strane korene vysoko rastúcich paradajok prenikajú hlbšie do pôdy, preto sa na takýto záhon oplatí vysadiť plytko koreniacu zeleninu, napríklad cesnak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *