Počuli ste už o vápnení trávnika? Skvelá výživa po zime

travnik
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Vápnenie trávnika je spôsob, ako zvýšiť pH pôdy a dodať trávniku živiny. Kedy a ako vápniť trávnik? Aké vápno mám dať na trávnik? Je skorá jar vhodný čas na vápnenie trávnika?

Aby bol trávnik zdravý a atraktívny, pôda, v ktorej rastie, nesmie byť príliš kyslá. V opačnom prípade trávnik stráca svoju dobrú kondíciu a vzhľad – objavuje sa mach a burina, čepele slabnú a sú menej odolné voči chorobám a zošliapaniu.

Vápnenie trávnika je spôsob, ako eliminovať prekyslenú pôdu pod trávnikom

Vápnenie je v prípade pestovania záhradných a úžitkových rastlín aj trávnikov postupom, ktorý účinne reguluje (znižuje) reakciu prekyslenej pôdy. Vápnikje pre rastliny dôležitá živina (makroprvok), ktorá ovplyvňuje predovšetkým lepšie vstrebávanie dusíka a následne aj rast rastlín.

Prítomnosť vápnika v substráte navyše zvyšuje absorpciu a účinok iných hnojív a udržuje pH pôdy, ktoré je najpriaznivejšie pre správny vývoj záhradných tráv. Hnojenie vápnikom má navyše pozitívny vplyv na tvorbu správnej (tzv. hrudkovitej) štruktúry substrátu, a tým aj na lepšie rozmnožovanie a rozvoj koreňového systému tráv a vstrebávanie živín.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Záhradkár prezradil trik s kávovou usadeninou v záhrade. Ušetrí vám to peniaze

Kedy vápniť trávnik?

Pred vykonaním akéhokoľvek ošetrenia sa oplatí skontrolovať pH pôdy pomocou jednoduchého pH metra pôdy alebo ešte lepšie elektrického pH metra, ktorý rýchlo ukáže výsledok, slúži na opakované merania a nevyžaduje odber vzorky pôdy. Keď analýza pH potvrdí, že pôda je príliš kyslá (pH pod 5,5), trávnik treba povápniť.

Toto ošetrenie je najlepšie vykonať na jeseň, keď trávy ukončia svoj ročný rast, od konca septembra do začiatku novembra alebo skoro na jar po roztopení snehu (predtým, ako tráva začne rásť) – do konca marca . Trávniky najlepšie rastú na mierne kyslých až zásaditých pôdach – pH 6,0 – 7,0.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Piatok prinesie na Slovensku ďalšie búrky a možné povodne
travnik 1

Ako vápniť trávnik?

Stojí za to pamätať, že vápenaté hnojivá sa veľmi rýchlo rozpúšťajú, ale pomerne pomaly prenikajú do vrstvy pôdy, kde ich koreňový systém môže absorbovať. Preto sa odporúča trávnik vápniť raz za 3-4 roky – postup by sa nemal vykonávať každý rok. Vápenité hnojivá by sa mali používať povrchovo – po rozsypaní na povrchu trávnika sa vsiaknu hlboko do substrátu – po zálievke alebo pri daždi. Nezabudnite trávnik po rozsypaní hnojiva vždy zľahka prehrabať.

Vápnenie trávnika – dávkovanie vápenatých hnojív

Nezabudnite, že dávka vápenatého hnojiva by mala závisieť od druhu vápenatého hnojiva (rôzna koncentrácia), stupňa okyslenia pôdy a jej štruktúry (ťažká, hlinitá alebo ľahká, piesčitá).

  • Väčšie dávky sa zvyčajne používajú na ťažších, hlinitých alebo veľmi kyslých pôdach a v prípade dolomitových hnojív je to 4-5 kg ​​na 10 m 2 .
  • Na ľahších, piesočnatých alebo mierne okyslených pôdach sa používajú o niečo menšie dávky – 2-3 kg Dolomitu na 10 m 2 .
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Skrytá funkcia nákupného vozíku. Väčšina ľudí to vôbec nevie

Najlepšie je však prečítať si pokyny výrobcu o dávkovaní daného hnojiva na obale.

DÔLEŽITÉ

Vápencové hnojivá radšej nepoužívajte spolu s inými výživnými prípravkami alebo ochrannými prípravkami určenými na trávniky. To môže viesť k tvorbe chemických zlúčenín, ktoré sú pre rastliny nedostupné a brzdia ich rast a vývoj. Najbezpečnejším riešením je nechať niekoľko týždňov medzi vápnením a prihnojením trávnika inými hnojivami.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *