Podpora Zelenskému klesá? Odmietli jeho vystúpenie na Oskaroch

zelensky

V uplynulom roku Volodymyra Zelenského s otvorenou náručou privítali udeľovacie ceremoniály, filmové festivaly a dokonca aj newyorská burza.

Keď však príde na to, aby sa dostal do vysielania najprestížnejšieho televízneho prenosu – Oscarov -, ukrajinský líder sa stretne s chladnou tvárou.

Už druhý rok po sebe Akadémia odmietla Zelenského, ktorý dúfal, že po svojom vystúpení na berlínskom filmovom festivale (na diaľku) minulý mesiac získa virtuálne miesto v nedeľňajšom vysielaní Oscarov na stanici ABC.

Podľa zdrojov agent Mike Simpson z agentúry WME požiadal Akadémiu o zaradenie komediálneho herca, ktorý sa stal politikom, ale bol odmietnutý. Akadémia sa k tomu odmietla vyjadriť.

Zelenského kandidatúra na Oscara prichádza v čase, keď prieskumy verejnej mienky ukazujú, že americká podpora poskytovania pomoci Ukrajine klesá.

Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 sa Zelenskyj prostredníctvom satelitu objavil na filmových festivaloch v Cannes a Benátkach, ako aj na udeľovaní cien Grammy, a v septembri prakticky zazvonil na otváracom zvončeku newyorskej burzy.

Na januárovom udeľovaní Zlatých glóbusov Sean Penn uviedol Zelenského, ktorý zopakoval svoje posolstvo z posledných vyše 12 mesiacov, že Ukrajina vyhrá vojnu proti Rusku, a zatlieskal „slobodným ľuďom slobodného sveta – tým, ktorí sa spojili na podporu slobodného ukrajinského ľudu“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Simpson sa zapojil, pretože zastupuje Aarona Kaufmana, ktorý spolu s Pennom režíroval Zelenského dokumentárny film „Superpower“, ktorý mal premiéru na berlínskom filmovom festivale vo februári. Počas rôznych tlačových podujatí k filmu Penn vyzval americkú vládu, aby zvýšila vojenskú podporu Ukrajine vrátane „dodávok a zásobovania presnými raketami dlhého doletu“. V decembri Zelenskyj navštívil USA, kde sa stretol s prezidentom Bidenom a vyzval Kongres, aby poslal Ukrajine viac vojenskej pomoci.

Nie všetci však súhlasia s tým, aby sa Zelenskému poskytol väčší priestor. Minulý rok producent Oscarov Will Packer odmietol Zelenského vystúpenie. Podľa zdrojov Packer vyjadril obavy, že Hollywood venuje pozornosť Ukrajine len preto, že ľudia postihnutí konfliktom sú bieli. Na druhej strane uviedol, že Hollywood ignoruje vojny po celom svete, ktoré postihujú farebných ľudí.

Packer na žiadosť o komentár nereagoval. Nie je jasné, aké sú dôvody tohtoročného odmietnutia Oscarov, ale Akadémia sa tradične radšej zameriava na prínos filmovej komunity a vyhýba sa všetkému politickému.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Akadémia pritom nie je jedinou skupinou, ktorá Zelenského odmietla. V septembri sa Zelenského tím obrátil na filmový festival v Toronte so žiadosťou o satelitné vystúpenie lídra, ale bol odmietnutý. Hovorca TIFF vtedy uviedol, že festival „nekomentuje rozhovory s hodnostármi, vládnymi predstaviteľmi alebo medzinárodnými veľvyslanectvami“. Hovorca dodal, že festival „je solidárny s Ukrajincami doma i v zahraničí a je hrdý na to, že na tohtoročnom festivale môže predstaviť hĺbku a kreativitu ukrajinských filmárov“.

V posledných mesiacoch Zelenského tím angažoval Simpsona, ktorý zastupuje také osobnosti ako Quentin Tarantino a Bong Joon Ho, aby sa po minuloročnom odmietnutí pokúsil opäť osloviť Glóbusy. Hoci Glóbusy túto myšlienku prijali a poskytli Zelenskému niekoľko minút vysielacieho času, Akadémia nemala záujem. Ako ďalšiu osobnú zaujímavosť možno uviesť, že Simpsonov syn Tommy spolupracoval s ukrajinskou herečkou a popovou speváčkou Tinou Karol na piesni pre film Superpower.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *