Podporuje srdce a má blahodarný účinok na črevá. Slováci to v obchode obchádzajú

kukuricna kasa krupica polenta
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Môžete z neho pripraviť chlieb, nadýchané palacinky alebo krémový dezert. Dodáva poriadnu dávku energie, ale je ľahko stráviteľný a prirodzene bezlepkový. Taliani alebo Rumuni si tento produkt už dlho cenia.

Na Slovensku patrí medzi najmenej obľúbené krupice.

Je kukuričná kaša (polenta) zdravá?

Kukuričná krupica sú mleté žlté kukuričné zrná. Je prirodzene bezlepková, takže ju môžu konzumovať ľudia trpiaci neznášanlivosťou a alergiou na lepok, ako aj celiakiou. Je zdrojom vitamínov A, B a E, ako aj horčíka, draslíka, vápnika, fosforu a selénu. Je to ľahko stráviteľný produkt, ktorý sa odporúča do jedálnička ľudí s gastrointestinálnymi problémami, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva (SIBO).

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Dedko prezradil trik, aby zemiaky vydržali dlho a neklíčili. Položí k ním toto

Na druhej strane by ho však nemali konzumovať ľudia trpiaci zápchou, zápalom pankreasu, čriev a žalúdka alebo vredmi. Okrem toho, keďže kukuričná krupica je vysoko kalorická (100 g krupice poskytuje približne 370 kcal, z čoho 90 % tvoria sacharidy), ľudia s nadváhou alebo obezitou a na redukčnej diéte by mali venovať zvýšenú pozornosť podávaným porciám.

Kukuričné krúpy majú antioxidačné vlastnosti, a preto pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré urýchľujú starnutie a sú príčinou mnohých ochorení. Spomedzi antioxidantov obsiahnutých v kukuričnej krupici stoja za zmienku najmä β-karotén (zodpovedný za zdravý vzhľad pokožky, vlasov a nechtov), vitamín E (spomaľuje starnutie pokožky, vitamín mladosti) a luteín (podporuje zdravie očí). Treba dodať, že kukuričnú krupicu by mali do svojho jedálnička zaradiť ľudia, ktorí bojujú s kardiovaskulárnymi a srdcovými ochoreniami.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Dávate si šunku s chlebom? Ani neviete, ako si škodíte a čo vám to robí

Do čoho pridávate kukuričnú krupicu?

V minulosti bola kaša súčasťou jedálnička chudobných vrstiev spoločnosti, ale postupom času, keď sa stali populárnejšími zemiaky alebo ryža, dopyt po tomto výrobku klesol. Kukuričná krupica je oveľa známejšia v Rumunsku, kde sa podáva vo forme tzv. mamaliga (varená v mlieku alebo vo vode). Podobne sa kukuričná krupica konzumuje v Gruzínsku, Bulharsku alebo Maďarsku, ako aj v Taliansku (známa polenta).

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Najhoršia prísada do kávy, ktorú si tam dáva veľa Slovákov

Kukuričné krúpy sa môžu podávať k večeri podobne ako iné krúpy. Je tiež dobrým základom pre rôzne kotlety alebo mäsové guľky a môže sa pridať do náplne pečenej zeleniny. Kukuričnú krupicu možno použiť na pečenie chleba a prípravu nadýchaných palaciniek. Dá sa použiť aj ako dezert – uvarená v mlieku so škoricou, ovocím alebo orechmi.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *