Poľsko v stave vysokej pohotovosti pre neznámy objekt smerom z Bieloruska

Untitled 17

V Poľsku prebieha pátranie po záhadnom objekte, ktorý bol na oblohe spozorovaný ako špionážny balón.

Objekt vstúpil do poľského vzdušného priestoru zo smeru od Bieloruska, ale asi 180 míľ západne od hraníc sa stratil radarový kontakt, uviedlo ministerstvo obrany krajiny.

Poľsko, ktoré je členom NATO, je v stave vysokej pohotovosti pred narušením svojho vzdušného priestoru, keďže za jeho hranicami zúri ruská vojna na Ukrajine, a národná bezpečnosť je kľúčovou otázkou pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia koncom tohto roka.

Varšavskí predstavitelia už čelia tlaku po tom, čo koncom apríla, štyri mesiace po podozrení, že predmet prekročil hranice počas ruského útoku na Ukrajinu, našiel občan jazdiaci na koni v lese neďaleko poľského mesta Zamošč.

Tento priestupok zrejme nasledoval krátko po tom, ako v novembri zahynuli dvaja poľskí občania v dôsledku toho, že podľa záverov Varšavy išlo o chybne odpálenú ukrajinskú raketu protivzdušnej obrany.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Najnovší podozrivý vojenský objekt, ktorý narušil poľský vzdušný priestor z východu, tak urobil v piatok večer, uviedol hovorca armády pre televíznu stanicu TVN 24.

„Centrum vzdušných operácií zaznamenalo výskyt objektu v poľskom vzdušnom priestore, ktorý priletel zo smeru Bieloruska,“ uviedlo v sobotu poľské ministerstvo obrany.

Radarový kontakt s objektom, ktorý „je pravdepodobne pozorovacím balónom“, sa stratil neďaleko Rypinu, uviedlo ministerstvo s odkazom na mesto v strednom Poľsku vzdialené približne 90 kilometrov severozápadne od hlavného mesta.

Začalo sa pátranie po objekte, uviedol hovorca poľských síl územnej obrany.

Ruské a bieloruské orgány sa k tomu bezprostredne nevyjadrili.

Špionážne balóny, zdanlivo archaický koncept, ktorý sa prvýkrát objavil počas francúzskych revolučných vojen, sa opäť dostali do povedomia verejnosti vo februári, keď Spojené štáty zostrelili vo svojom vzdušnom priestore čínsky balón a následne niekoľko podobných objektov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Tieto zásahy podnietili Britániu, aby vyzvala na preskúmanie bezpečnosti, pričom minister obrany Ben Wallace uviedol, že bude spolupracovať so spojencami na posúdení hrozby, ktorú predstavujú sledovacie zariadenia. „Tento vývoj je ďalším znakom toho, ako sa obraz globálnych hrozieb mení k horšiemu,“ povedal neskôr pre denník The Sun.

Vzhľadom na to, že oblasť vesmírnych satelitov – tradičná „vyššia pozícia“, o ktorú sa vojenskí stratégovia v posledných rokoch usilovali – je teraz silne preťažená a sporná, zdá sa, že „podvesmírna oblasť“ je opäť žiadaná, naznačuje expert na bezpečnosť a spravodajstvo John Blaxland z Austrálskej národnej univerzity.

„Táto časť oblohy získala úplne novú využiteľnosť a význam pre medzinárodné sledovanie a špionáž, o ktorej sme si mysleli, že je už minulosťou a zrejme sa vrátila,“ povedal pre The Guardian.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *