Poslanci rokujú o tom, či nám bude ústava garantovať možnosť platiť hotovosťou

narodna rada parlament

Hotovostné platby sa stali predmetom vášnivých rokovaní a diskusií v parlamente v posledný deň rokovania. Poslanci sa stretli, aby hlasovali o sérii zákonov, ktoré boli prerokované v predchádzajúcich dňoch. Medzi týmito návrhmi sa nachádzal aj kontroverzný návrh od hnutia Sme rodina, ktorý sa týkal zahrnutia práva na platenie v hotovosti do ústavy. Píše o tom portál RTVS

Poslanci tvrdia, že súčasná ústava nezohľadňuje moderné formy platieb a preto sa pokúšajú využiť túto príležitosť na prosadenie vlastných návrhov. Ich cieľom je zaistiť, aby občania mali v ústave garantované právo na používanie hotovosti, napríklad pri nákupe potravín. Miloš Svrček zo strany Sme rodina tvrdí, že tento návrh je reakciou na trend nahradzovania mincí a bankoviek platbou cez mobilné telefóny alebo virtuálnymi menami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Starý záhradkár prezradil lacné a najlepšie hnojivo pre paradajky

Svrček v pléne parlamentu uviedol: „Vzhľadom na rast bezhotovostných platieb začínajú mnohé obchodné prevádzky uprednostňovať bezhotovostné transakcie. Avšak toto má mnoho dôsledkov, najmä v súvislosti so sociálnymi dopadmi takýchto trendov, najmä pre tých, ktorí nemajú bankový účet.“ Svrček tiež poukázal na plánované zavedenie tzv. digitálneho eura Európskou centrálnou bankou v októbri a naznačil, že jeho návrh je odpoveďou na túto iniciatívu. Napriek tomu, nezaradený poslanec Juraj Šeliga z mimoparlamentnej strany Demokratov vyjadril pochybnosti ohľadom tohto návrhu a neplánuje ho podporiť.

Šeliga sa pýtal: „Akým spôsobom by toto právo ovplyvnilo iné zákony vrátane daňových predpisov? Znamená to, že podnikateľ by zrazu mal právo platiť v hotovosti? Môže jeden podnikateľ doniesť inému milión eur v taške?“ Jeho otázky poukazujú na potenciálne nejasnosti a problémy, ktoré by mohli vzniknúť pri realizácii tohto návrhu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Dôchodcom začnú brať vodičské preukazy a pošlú ich do autobusov?

Hlasovanie o tejto otázke bolo napínavé a poslanci sa rozdelili na rôzne strany. Napokon však treba zdôrazniť, že rozhodnutie o zaradení práva na platenie v hotovosti do ústavy ešte nie je definitívne a ďalšie rokovania budú nasledovať. Diskusia o tejto téme však jasne poukazuje na rastúce napätie medzi zastávateľmi moderných bezhotovostných platieb a tými, ktorí si uchovávajú dôveru v tradičnú formu hotovosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *