• 25 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 2minúty čítania

Obrovská škvrna zo Slnka smeruje k zemi a môže vypnúť elektrinu celej planéty

Obrovská škvrna zo Slnka smeruje k zemi a môže vypnúť elektrinu celej planéty

Na povrchu Slnka sa objavila nádherná slnečná škvrna, ktorá je štyrikrát väčšia ako Zem a ktorú možno vidieť voľným okom – šou by však mohla mať katastrofálne následky.

Čierna škvrna smeruje k našej planéte a podľa vedcov existuje 20-percentná šanca, že uvoľní silnú erupciu triedy X, ktorá by mohla vyvolať celosvetový výpadok elektriny.

Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) teraz slnečnú škvrnu monitoruje a v prípade potreby bude zdieľať aktuálne informácie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ceny nafty a benzínu v Poľsku sú tak nízke, že keby tam natankujete plnú, ešte si aj nakúpite

Dovtedy astronómovia vyzývajú verejnosť, aby sa na výraznú škvrnu pozerala, ale len so slnečnými okuliarmi, ktoré chránia oči pred škodlivým ultrafialovým (UV) žiarením.

Tí v New Jersey, New Yorku, Pensylvánii a Nebraske ju mohli bezpečne pozorovať bez ochrany vďaka kanadským lesným požiarom, ktoré „vytvorili pre pozorovateľov v niektorých častiach Severnej Ameriky akýsi prirodzený slnečný filter“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Robte túto vec opakovane doma a ušetríte na elektrinu a za kúrenie. Poliaci to už robia

Slnečné škvrny sú tmavé oblasti Slnka, kde je chladnejšie ako v iných častiach povrchu.

Slnečná škvrna s označením AR3310 smeruje priamo na našu planétu a nedávno uvoľnila slnečnú erupciu M-1, mohutnú explóziu tvorenú fotónmi – časticami elektromagnetického žiarenia.

Slnečné erupcie sú veľké explózie v slnečnej atmosfére, ktoré pozostávajú z fotónov, ktoré sa šíria priamo z miesta erupcie.

Podobné články

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *