„To najhoršie v oblasti energetiky ešte Európu len čaká“ tvrdia v Katare

cityscape 3566340 1920

Katarský minister energetiky Saad Al-Kaabi v utorok varoval, že teplá zima zabránila vážnej energetickej kríze v EÚ, ale „to najhoršie ešte len príde“, pričom poukázal na nedostatok investícií do ropy a plynu.

V prejave na Katarskom ekonomickom fóre v Dauhe vyhlásil, že „agresívna“ energetická transformácia odradí investície do uhľovodíkov a v nadchádzajúcom desaťročí by mohla spôsobiť nedostatok energie v EÚ.

„V budúcnosti bude veľký nedostatok plynu, a to prevažne z dôvodu presadzovania energetickej transformácie, ktorá je podľa nás veľmi agresívna,“ varoval Al-Kaabi. „Hospodárska stabilita a environmentálna zodpovednosť sa navzájom nevylučujú. Musíte mať oboje.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Na európsky kontinent sa ženie veľká hrozba. Slovensko sa tomu nevyhne

EÚ zápasí s bezprecedentnou energetickou krízou po poklese dodávok ropy a plynu z Ruska. Sankcie, ktoré blok uvalil na dovoz ruskej energie, viedli k rekordne vysokej inflácii a celkovej kríze životných nákladov v celej EÚ.

„Jediná vec, ktorá tento rok zachránila ľudstvo a Európu, bola teplá zima a spomalenie ekonomiky,“ povedal AL-Kaabi a dodal, že „ak sa ekonomika začne v (roku 2024) opäť chrliť a budete mať len obyčajnú zimu, myslím si, že to najhoršie ešte len príde.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Vyzval tiež predstaviteľov EÚ, aby prestali „démonizovať“ fosílne palivá.

„Ak budú mať (európski lídri) riadny plán a sadnú si s producentmi a ropné a plynárenské spoločnosti nebudú démonizované, realita sa prejaví a budeme mať rozumné riešenie,“ povedal.

Katar je jedným z najväčších producentov skvapalneného zemného plynu na svete a investuje desiatky miliárd dolárov do zvýšenia svojej výrobnej kapacity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *