Vyrobte si doma roztok proti komárom, mravcom a kliešťom: Už ich doma neuvidíte

doma repelent proti komarom mravcom

Letné počasie prináša nielen teplo, slnko a kúpanie, ale aj otravný hmyz. Obťažuje nás na prechádzkach v prírode, v záhrade pri grilovaní a dokonca nám vlieta aj do domov. A každý rok sa ich snažíme čo najefektívnejšie zbaviť.

Samozrejme, môžeme svoje domovy postriekať rôznymi chemickými repelentmi, ale chemických látok je všade okolo nás dosť. A nielen ak máte doma malé deti alebo domáce zvieratá, uprednostnite prírodné repelenty. Je ich veľa, len treba vedieť, ktorý použiť, ak vás obťažujú mravce, komáre alebo aj drobné mušky.

Bojujte proti hmyzu pomocou mäty a škorice

Nasťahovali sa vám do domu mravce? Neznášajú vôňu škorice, mäty a cesnaku. Umiestnite škoricové tyčinky alebo strúčiky cesnaku na miesta, kde je pravdepodobné, že k vám prídu. Odradí ich aj prášok do pečiva.

Dokonca ani pavúky, blchy a kliešte neznesú vôňu mäty piepornej. Vysaďte si ju do kvetináčov na oknách alebo v záhrade. Z listov môžete vyrobiť skvelé sirupy, ale môžete si nimi potrieť aj pokožku pred tým, ako vyrazíte von. Oleje z mäty alebo levandule môžete pridať aj do svojho obľúbeného telového mlieka.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Začnite hladkať vaše paradajky v záhrade a ostanete prekvapení, čo sa stane

Komáre odpudzuje citrón aj „B-éčko“

Komáre neznášajú vôňu citrónov, eukalyptu, nechtíka, levandule alebo pelargónie. Rastliny môžete pestovať za oknami alebo na verande a komáre sa vám zaručene vyhnú.

Bojovať proti nim môžete aj pomocou vitamínu B. Užívajte ho počas leta a vaše telo bude vylučovať pot, ktorý komáre spoľahlivo odradí. Rovnaký účinok bude mať aj pot, posilnený konzumáciou cesnaku. Ale to už by mohlo odpudzovať vašich blízkych.
Do misky s vodou v rohu miestnosti vložte tabletku gáfru. Komáre neznášajú ani jej vôňu. Budú sa vyhýbať vášmu domovu a vás nebude obťažovať nepríjemný piskľavý zvuk, keď budete zaspávať.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je šetrnejšie umývanie riadu v umývačke či ručne? Ostanete pekne šokovaní

Vyrobte si vlastný prírodný repelent

Do širokej sklenenej nádoby vložte niekoľko vetvičiek rozmarínu a plátky citróna a limetky. Môžete pridať aj niekoľko kvapiek esenciálnych olejov s vôňou citrusov alebo mäty piepornej.

Naplňte nádobu do ¾ vodou a umiestnite na ňu zapálenú plávajúcu sviečku, aby sa vôňa aktivovala. Získate nielen skvelého pomocníka v boji proti otravnému hmyzu, ale aj nápaditú a vkusnú dekoráciu. Tieto odpudzovače vám dobre poslúžia doma aj v záhrade.

Bojujte s vlastným sprejom

Dve škoricové tyčinky uvarte v 1/2 litri vody a nechajte vychladnúť. Potom pridajte 1 polievkovú lyžicu prostriedku na umývanie riadu a šťavu z ½ citróna. Zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom a dobre pretrepte. Môžete ju nastriekať okolo okien a dverí, kam sa hmyz najčastejšie dostáva, a na nábytok. Nastriekajte ju aj na rastliny, aby prestali priťahovať neželaných votrelcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *