Posypte kocky ľadu soľou a uvidíte, čo sa stane. Tento trik si zamilujete najmä v lete

pexels pixabay 434259

Soľ je jedným z najobľúbenejších korenín, po ktorom v kuchyni často siahame. Ukazuje sa však, že okrem toho skrýva aj mnoho ďalších zaujímavých využití. Jedno z nich určite oceníte najmä v lete, keď si chcete rýchlo schladiť nápoje. Ako vám pri tom môže pomôcť?

V lete radi siahame po chladených nápojoch. Na to ich zvyčajne skladujeme v chladničke alebo používame kocky ľadu. Namiesto toho, aby ste si ju k nápoju hádzali priamo do pohára, vyskúšajte iný šikovný trik. V priebehu niekoľkých minút si budete môcť vychutnať studený, osviežujúci nápoj. Pomôže vám určité korenie z kuchyne.

Ako okamžite schladíte nápoje v plechovkách? Nalejte do misky a posypte soľou.

Zvyčajne, keď chceme nápoj schladiť, nalejeme ho do pohára a pridáme trochu ľadu. Málokto vie, že existuje účinnejší trik, vďaka ktorému si budete môcť vychutnať studený nápoj z plechovky za naozaj krátky čas. Čo to znamená? Nasypte kocky ľadu do misky, potom ich bohato posypte soľou a zalejte studenou vodou. Do tohto kúpeľa vložte nápoje v plechovke a počkajte niekoľko minút.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chcete mať na jar krásny trávnik? Dajte si pozor na päť častých chýb práve teraz

Okamžite budú studené, ako keby boli celú noc v chladničke. To všetko vďaka soli, ktorá pri rozpúšťaní ľadu naruší jeho štruktúru a ešte viac zníži jeho teplotu, čím sa nápoje ochladia. Dôležité je, že tento trik funguje hlavne pri tých z plechovky, pretože lepšie vedú teplo. S fľašami alebo sklom to tak rýchlo nepôjde.

Zaujímavé využitie soli, o ktorom ste možno nevedeli. Ako ju ešte používate?

Toto nie sú jediné prekvapivé a účinné spôsoby využitia soli. Aké ďalšie triky na záchranu života stoja za to, aby ste o nich vedeli? V prvom rade sa soľ hodí, keď ide o domáce, ekologické čistenie. Rozpustite 4 polievkové lyžice korenia v 3 litroch vody a zažltnuté záclony, závesy alebo posteľnú bielizeň namočte do roztoku aspoň na jednu hodinu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zadržujete vetry? Je to veľká chyba, ktorá vám ničí telo a zdravie

Po uplynutí tejto doby ich vyperte ako zvyčajne. Získajú späť svoju snehobielu farbu a budú vyzerať ako nové. Ako ho môžete ešte použiť?

  • Do soli pridajte niekoľko kvapiek vody, aby ste vytvorili hustú pastu. Použite ju na čistenie pripálených povrchov (panvica, plechy v rúre, žehlička), znečisteného kovania a na odstránenie zvyškov zo strieborných šperkov.
  • Prírodný peeling na báze hrubej soli. Pridajte do nej trochu olivového alebo obľúbeného oleja a vmasírujte ju do pokožky. Je to jednoduchý spôsob, ako odlupovať odumretú pokožku a v prípade potreby sa zbaviť aj nepríjemného zápachu z rúk, napr. po lúpaní cesnaku.
  • Domáci pohlcovač vlhkosti. Nasypte trochu soli do vrecúška z prírodného materiálu alebo do sklenenej misky a umiestnite do miestnosti, v ktorej sa drží vlhkosť. Pravidelne ju vymieňajte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *