Potrite si týmito listami telo a komáre vám dajú zaručene pokoj

komare
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Trávenie času vonku je ideálnym spôsobom letného relaxu. Ten však môže narušiť nepríjemné bzučanie priamo pri uchu a bodnutie, ktoré má za následok svrbiace pľuzgiere. Za všetko môžu nepríjemné komáre. Hoci v obchodoch nie je núdza o chemické repelenty, je lepšie použiť prírodný spôsob. Čo odpudzuje komáre? Je dokázané, že jedna rastlina prekonáva všetky ostatné látky.

Prípravok proti komárom priamo zo záhrady

Keď sa vydáme do prírody, mnohí z nás sa zásobia repelentmi získanými synteticky. Tie rušia čuch hmyzu, takže nie je schopný vnímať a lokalizovať zdroje zápachu kyseliny mliečnej, ktorá je súčasťou ľudského potu. Stáva sa však, že vôňa týchto prípravkov nie je veľmi príjemná ani pre nás a čoraz viac ľudí sa snaží vzdať postrekovania svojho tela chemickými prípravkami.

Ako zladiť ochranu proti komárom s prírodnými prostriedkami? Pred časom americkí vedci z Univerzity v Severnej Karolíne uskutočnili štúdiu, vďaka ktorej sa lídrom medzi repelentmi proti komárom stala jedna rastlina. Tento titul získali paradajky. Ukázalo sa, že zložky v nich obsiahnuté sú proti komárom účinnejšie ako akákoľvek iná látka.

Domáce prostriedky proti komárom

Ako tieto informácie využiť v praxi? Na odpudzovanie komárov najlepšie fungujú listy paradajok. Ich odstraňovanie je pre záhradkárov dobre známou liečbou. Prispieva k lepšiemu dozrievaniu plodov a znižuje riziko ochorení. Neoplatí sa ich však vyhadzovať.

Keď idete von, potrite si chránené miesta tela listom paradajky. Môžete ho predtým rozdrviť alebo opatrne nakrájať nožom, ale šťavu nechajte stiecť. Nebudete ponorení v oblaku chemikálií a zároveň sa komáre budú držať ďalej. Niekoľko listov vložte do vrecka a vezmite si ich so sebou. Po dvoch až troch hodinách pobytu vonku je vhodné jednoduchú kúru zopakovať.

Ako môžete použiť paradajkové listy doma?

Ochranné vlastnosti paradajkových listov môžete využiť aj na ochranu svojho domova. Môžete si vypestovať malý krík pri okne alebo na balkóne. Vôňa, ktorú vydáva, ochráni interiér pred vniknutím komárov, múch a molí.

Oplatí sa rozprestrieť niekoľko listov na okenné parapety – budú mať úplne rovnaký účinok. Musíte ich však pravidelne vymieňať, keď zistíte, že sú vyschnuté. Suché listy strácajú svoju účinnosť z hľadiska ochrany pred komármi a iným hmyzom.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *