Potvrdené: Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika vytvoria novú menu

brics nova mena

Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika (BRICS) vytvoria novú menu, ktorá bude výzvou pre americký dolár – podpredseda ruskej Štátnej dumy.

Podpredseda ruskej Štátnej dumy Alexander Babakov 30. marca uviedol, že blok rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – pracuje na vytvorení „novej meny“, ktorá bude predstavená na nadchádzajúcom samite tejto organizácie v Durbane.

„Prechod na zúčtovanie v národných menách je prvým krokom. Ďalším je zabezpečenie obehu digitálnej alebo inej formy zásadne novej meny v blízkej budúcnosti. Myslím si, že na samite [lídrov] BRICS bude oznámená pripravenosť na realizáciu tohto projektu, takéto práce prebiehajú,“ povedal Babakov na okraj rusko-indického podnikateľského fóra Strategické partnerstvo pre rozvoj a rast.

Babakov tiež uviedol, že v rámci BRICS by sa pravdepodobne mohla vytvoriť jednotná mena, ktorá by bola naviazaná nielen na hodnotu zlata, ale aj na „iné skupiny produktov, prvky vzácnych zemín alebo pôdu“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Členské štáty BRICS predstavujú viac ako 40 % svetovej populácie a približne štvrtinu svetového HDP. V posledných mesiacoch sa skupina stavia do pozície alternatívneho globálneho juhu k skupine G7.

Záujem o vstup do tohto bloku prejavilo niekoľko krajín západnej Ázie a severnej Afriky vrátane Saudskej Arábie a Alžírska. Minulý rok Irán oficiálne požiadal o členstvo v BRICS.

Začiatkom tohto mesiaca juhoafrická ministerka zahraničných vecí Naledi Pandorová prezradila, že globálny záujem o BRICS je „obrovský“, a dodala, že má na stole 12 listov od zainteresovaných krajín vrátane SAE, Egypta, Argentíny, Mexika a Nigérie.

Správa o možnej mene BRICS prichádza v čase, keď sa čoraz viac krajín na celom svete v dôsledku politiky hospodárskeho nátlaku Washingtonu odkláňa od obchodovania v amerických dolároch.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Len tento týždeň skupina krajín ASEAN diskutovala o odstránení amerického dolára, eura, jenu a britskej libry z finančných transakcií a prechode na zúčtovanie v miestnych menách. Podobne aj Brazília – najväčšia ekonomika Latinskej Ameriky – dosiahla dohodu s Čínou, ktorá umožní, aby sa dovozné a vývozné transakcie medzi oboma krajinami uskutočňovali bez použitia amerického dolára.

Tento mesiac bývalý hlavný ekonóm Goldman Sachs Jim O’Neill vyzval krajiny BRICS, aby sa rozšírili a spochybnili dominanciu zelenej bankovky, pričom zdôraznil, že hospodárska hegemónia Washingtonu destabilizuje menové politiky ostatných krajín.

„Americký dolár zohráva príliš dominantnú úlohu v globálnych financiách,“ napísal v článku uverejnenom v časopise Global Policy. „Vždy, keď Federálny rezervný systém začal obdobie sprísňovania alebo naopak uvoľňovania menovej politiky, dôsledky pre hodnotu dolára a následné efekty boli dramatické.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *