Povstalci prevzali Sýriu. Bašár Asad ušiel z krajiny

GeQJYYpWYAAgy01
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Po 24 rokoch vlády autoritárskeho režimu Bašára Asada v Sýrii nastal historický zvrat. Povstalci spolu s exilovou opozíciou v skorých ranných hodinách oznámili pád vlády, pričom vyzvali utečencov k návratu domov a prisľúbili budovanie modernej a mierumilovnej Sýrie. Podľa agentúry Reuters potvrdila túto informáciu aj samotná sýrska armáda.

Odchod Asada a oslobodený Damask

Podľa medializovaných informácií Bašár Asad opustil hlavné mesto Damask a pravdepodobne aj krajinu. Miesto jeho pobytu zostáva neznáme. Povstalci prostredníctvom sociálnych sietí oznámili: „Tyran Bašár Asad utiekol.“ Zároveň vyhlásili Damask za slobodné mesto.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ukrajina: Nie mierové rozhovory nie je vhodná doba, dopadlo by to zle

Výzva premiéra k zmieru

Premiér Muhammad Ghazí Džalálí, ktorý stále zotrváva vo svojej funkcii, vyjadril ochotu spolupracovať s opozíciou. V rozhovore pre televíziu Al-Džazíra zdôraznil, že nechce opustiť krajinu a jeho cieľom je zabezpečiť kontinuitu štátnych inštitúcií. „Podávam ruku opozícii, ktorá sa zaviazala k tomu, že nebude nikoho prenasledovať,“ vyhlásil Džalálí.

GeQJYo1WMAAgou

Povstalecké sily a ich posolstvo

Po ofenzíve, ktorá začala pred týždňom na severe krajiny, povstalci rýchlo ovládli strategické mestá Aleppo, Hamá a Homs. Táto koordinovaná akcia vyvrcholila v noci zo soboty na nedeľu, keď vstúpili do Damasku a symbolicky ukončili Asadovu vládu. Rebelovia vyhlásili, že nebudú živiť cyklus pomsty a plánujú vytvoriť základ pre demokratickú Sýriu, kde budú všetci žiť v mieri.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vyrastá neschopná generácia, ktorá nevie ani vymeniť žiarovku či vyčistiť auto

Líder islamistického zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammad Džúlání vyzval, aby verejné inštitúcie v Damasku zostali pod kontrolou premiéra Džalálího, pokiaľ neprebehne formálne odovzdanie moci.

Reakcia USA

Americký prezident Joe Biden označil situáciu v Sýrii za mimoriadne dôležitú. Podľa vyhlásenia Bieleho domu Biden a jeho tím sledujú vývoj a sú v kontakte s regionálnymi partnermi.

Kontext udalostí

Bašár Asad sa dostal k moci v roku 2000 po smrti svojho otca Hafíza Asada, ktorý Sýriu viedol od roku 1971. Socialistická strana arabského obrodenia (Baas) mala kontrolu nad krajinou od roku 1963. Posledné roky Asadovho režimu boli poznačené vojenským konfliktom, ktorý uvrhol krajinu do chaosu a humanitárnej krízy.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Číne to urobili zle. Hrozí tam obrovský kolaps

V skratke:
V Sýrii nastal historický zvrat, keď po 24 rokoch skončil režim prezidenta Bašára Asada. Povstalci vyzvali k zmiereniu a návratu utečencov, pričom sľúbili mierovú budúcnosť pre krajinu. Premiér Džalálí vyjadril ochotu zabezpečiť pokojnú výmenu moci. Medzinárodné spoločenstvo, vrátane USA, pozorne sleduje vývoj situácie.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *