Pravidelne ňou zalievam sadenice papriky. Úroda bude veľká

paprika

Paprika je jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných v slovenských záhradách a skleníkoch. Stačí niekoľko osvedčených spôsobov, ako si užiť bohatú úrodu tejto chutnej zeleniny.

Paprika je k dispozícii v mnohých rôznych odrodách, ale bez ohľadu na druh vždy výborne chutí a je veľmi zdravá. Oplatí sa ju vypestovať si aj sami. Ako na to?

Ako pestovať papriky?

Papriky milujú slnko a teplo, preto je najlepšie pestovať ich v kvetináčoch a nie vonku, pripraviť si sadenice a neskôr ich umiestniť do skleníka. Kde začať?

Semená papriky vybranej odrody – v našich podmienkach sa osvedčí Roberta F1 alebo Marta Polka – sa umiestnia do kypré, úrodnej pôdy. Pôda by mala byť obohatená kompostom.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prísada, ktorú keď dáte do palaciniek, budete sa zalizovať za ušami

Sadenice sa budú dobre cítiť v teplých miestnostiach, pretože papriky najlepšie rastú pri teplotách nad 20 stupňov. V týchto podmienkach začnú semená klíčiť približne po dvoch týždňoch.

Starostlivosť o sadenice

Okrem slnka a vysokých teplôt paprika samozrejme potrebuje aj pravidelné zalievanie, ktoré by sa malo časom znížiť, a vetranie miestnosti – tieto opatrenia otužia sadenice pred ich presunom do pôdy.

Papriky vysádzajte na slnečnom mieste, najlepšie pod krytom – v skleníku alebo v tuneli. Pri výsadbe papriky nezabudnite na striedanie, t. j. dodržiavanie správneho poradia zeleniny pestovanej na danom mieste, a medziplodiny, t. j. výsadbu papriky v blízkosti priaznivých rastlín, ako je cibuľa a cesnak.

Aby sa sadenice papriky na novom mieste udomácnili, zdravo rástli a prinášali dobrú úrodu, potrebujú pravidelný „prísun“ živín vo forme hnojiva.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Urobte tento trik s droždím a vaše sadenice budú silné a zdravé bez škodcov

Aké hnojivo pre papriku? Po tejto výžive je úroda obrovská

Účinnú výživu pre papriku si môžete pripraviť doma. Pomôže vám pri tom už spomínaná cibuľa, s ktorou majú papriky obzvlášť „radi“. Cibuľu ošúpte a šupky niekoľko minút povarte v litri vody.

Vývar sa potom precedí a zmieša s približne 4 polievkovými lyžicami dreveného popola. Popol je výborné hnojivo, ktoré získame spaľovaním prírodného dreva v krbe alebo grile.

Hotové hnojivo na papriky sa používa na zalievanie sadeníc už vo fáze prípravy sadeníc. Robí sa to raz za dva týždne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *