Prečo by ste nemali mať chladničku v pivnici či v chladnej časti domu?

chladnicka elektrina

Chladnička je nepochybne nepostrádateľným spotrebičom v každej domácnosti. Umožňuje nám skladovať potraviny a vychutnávať si čerstvé potraviny vždy po ruke.

Chladnička však predstavuje aj značné výdavky. A to nielen jednorazový pri kúpe, ale aj dlhodobý kvôli vysokej spotrebe elektrickej energie. Je dobrý spôsob, ako ušetriť peniaze, mať chladničku v pivnici?

Žerúca elektrina v domácnosti

Štatistiky sú neúprosné – chladnička spotrebuje najviac energie zo všetkých domácich spotrebičov. Musí pracovať nepretržite a je „citlivá“ na podmienky prostredia, najmä na teplotu.

Preto nie je divu, že s rastúcimi cenami energie hľadáme alternatívne riešenia a spôsoby, ako ušetriť. Niektoré z nich však môžu byť kontraproduktívne.

Každý, kto sa rozhodol znížiť svoj účet za elektrinu zapojením chladničky v pivnici, to zistil na vlastnej koži. Žiaľ, je to bežná prax – v spoločných priestoroch pripájame aj mrazničky, práčky a inú bielu techniku. Prečo to nie je dobrý nápad?

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci možno doma majú hračku, ktorú vo svete vykupujú za státisíce eur

Chladnička v pivnici? Radšej si dávajte pozor

V prvom rade treba mať na pamäti otázku legálnosti takéhoto projektu. Stáva sa, že v predpisoch platných v bytových domoch alebo nájomných domoch je používanie bielej techniky v pivniciach zakázané.

Okrem toho sa niektoré bytové družstvá a spoločenstvá snažia obmedziť túto prax pomocou ochranných prvkov elektrickej inštalácie, aby obmedzili spotrebu energie. Okrem toho mnohé nové bytové domy už nemajú zásuvky v pivniciach.

Treba mať na pamäti, že spotreba elektrickej energie v spoločných častiach budov – a teda aj v pivniciach – sa rozpočítava medzi obyvateľov rovnako, takže v záujme susedských vzťahov je lepšie nezaťažovať ostatných vlastnými účtami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nalejte toto do práčky a zapnite na 90 stupňov. Vodný kameň a špina sa vyplavia

Suterén nie je miesto pre chladničku

Existuje ešte jeden dôvod, prečo nie je vhodné zapojiť chladničku v suteréne. Nejde o právne/etické hľadisko, ale o technické hľadisko, ktoré môže ovplyvniť stav spotrebiča.

Suterén má špecifické podmienky prostredia. Vo všeobecnosti je tam chladnejšie ako v dome, čo by sa mohlo zdať pre prevádzku chladničky výhodné, ale teploty môžu kolísať. Okrem toho je tu vysoká vlhkosť a nedostatočné vetranie.

V týchto podmienkach chladnička jednak spotrebuje ešte viac elektrickej energie a jednak pracuje menej efektívne. To sa môže skončiť aj poruchou spotrebiča. Preto je lepšie zapojiť chladničku do vzdušnej, primerane suchej miestnosti v dome, než sa nechať oklamať iluzórnymi úsporami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *