Prečo je voda v bazéne po daždi zelená? Tu je riešenie

raphael biscaldi 7RQf2X6aXXI unsplash

Centrálnym miestom na relaxáciu je bazén v záhrade. V horúcich dňoch nie je nič príjemnejšie ako kúpanie vo vode. Možno ste si však všimli, že voda v bazéne sa po daždi zazelená. Prezradíme vám, prečo sa tak deje.

Hoci v lete prevládajú skôr horúce dni, môžu sa vyskytnúť aj veľké prietrže mračien. Voda vo vonkajšom bazéne v záhrade po daždi mení farbu. Zistite, čo robiť, keď sa to stane.

Prečo je voda v bazéne po daždi zelená?

Možno vás prekvapilo, že po lejaku sa voda vo vašom záhradnom bazéne zmenila z modrej na zelenú. Ide o prirodzenú chemickú reakciu. Prečo k tomu dochádza? Pretože dažďová voda mení pH vody v bazéne. Ak je navyše hladina chlóru nízka, fosfáty z dažďa vedú k rozkvetu rias!

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení záhradkári vedia, prečo dávajú zápalky do vody. Ich rastliny to milujú

Vtedy sa voda stáva zelenou a zakalenou. Ich tvorbu podporuje nielen samotný lejak, ale priaznivý vplyv na ich rozmnožovanie má aj peľ z rastlín a tráv a vysoká hladina slnečného žiarenia. Preto by ste mali bazén pravidelne chlórovať a používať chemické prostriedky proti riasam. Niektorí ľudia svoje bazény tiež zakrývajú špeciálnym krytom.

Zelená voda v bazéne, čo robiť?

Prvým krokom, ako sa zbaviť zelenej vody v bazéne, je vrátiť jej správne pH. Ošetrite ju bazénovou chémiou a zvýšte množstvo chlóru v bazéne. Ďalším krokom je skontrolovať, či máte dobre fungujúci filter. Ten zanesený nemusí plniť svoju úlohu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Na toto slúžia kefy na pohyblivých schodoch. Nie sú určené na čistenie

Ďalším spôsobom je vypustenie 1/3 vody z bazéna a neskoršie pridanie čerstvej vody. Odporúča sa tiež použiť špeciálne bazénové vysávače, aby ste sa zbavili rias, ktoré sa už vo vašom záhradnom bazéne objavili.

Ako čistíte svoj bazén?

Náš bazén môže byť znečistený množstvom usadenín rôzneho druhu. Odporúčame vám používať pieskové čerpadlo. Umožní vám, podobne ako vysávač, zbaviť sa všetkého piesku, štrku a iných usadenín. Zhromažďuje vodu vo filtri s nečistotami, filtruje ju a vtláča späť do bazéna. Vďaka tomu zostane voda bez akýchkoľvek nečistôt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *