Predpoveď na leto 2024 hovorí, aby sme sa pripravili na takéto extrémne teploty

slnko

V posledných mesiacoch sme boli svedkami vysoko nadpriemerných teplôt, ktoré viackrát zaskočili aj skúsených meteorológov. S blížiacim sa letom sa zvyšuje obava, že tohtoročné leto by mohlo prekonať teplotné rekordy a stať sa jedným z najteplejších, aké kedy naše územie zažilo.

Meteorologička Dagmar Honsová, ktorá sa dlhodobo venuje počasiu, predpovedá, že extrémne horúčavy, ktoré sme zažívali v minulých rokoch, budú tento rok opäť aktuálne.

Podľa jej slov sú sezónne predpovede počasia z veľkých svetových meteorologických centier jednoznačné – Európa by sa mala pripraviť na výrazné teplotné odchýlky počas letných mesiacov, uviedla pre TV Nova meteorologička.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pijete perlivé vody? Toto vám môžu urobiť so žalúdkom

Január a február tohto roku už ukázali, že predpovede smerujúce k extrémnym teplotám sa napĺňajú. Odborníci ešte stále analyzujú dáta za marec, avšak očakávania naznačujú, že tento trend pokračuje.

Slová Honsovej podčiarkuje aj fakt, že NASA označila posledných desať rokov za najteplejšie v zaznamenanej histórii, s výrazným otepľovaním pozorovaným hlavne v posledných štyroch desaťročiach.

Podľa prognóz z imeteo.sk, výskumníci a prognostici očakávajú, že rok 2024 by mohol byť na čele vlny extrémnych teplôt, potenciálne prekonávajúc rekordy stanovené v roku 2023.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zapáchajú nakladané uhorky a majú horkú chuť? Všetko kvôli bežnej chybe

Chloe Brimicombe, špecialistka na výskum vĺn horúčav z univerzity v Grazi, zdôrazňuje vážnosť situácie. Podľa jej analýz sa zdá, že otepľovací trend, ktorý sme pozorovali, bude pokračovať, čím sa rok 2024 stane rokom bojom s rekordnými teplotami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *