Predpoveď na marec. Vracia sa zima, mráz a sneženie na Slovensku. Vieme kde a kedy

zima sneh pocasie slovensko
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V posledných dňoch sme svedkami nezvyčajne teplého počasia, ktoré pripomína skorú jar, hoci meteorologická jar začala oficiálne až 1. marca. Tento rok bol február zaradený medzi najteplejšie mesiace v našej klímatickej histórii, čo vyvoláva otázky o počasí, ktoré nás čaká v nadchádzajúcom období. Záujem verejnosti sa sústreďuje hlavne na to, či sa obavy pestovateľov týkajúce sa návratu zimy a mrazov naplnia. Píše o tom zoznam.sk

Podľa prognóz portálu iMeteo.sk by sme sa mali v marci pripraviť na premenlivé počasie s niekoľkými výraznými zvratmi. Koniec februára priniesol nadpriemerné teploty, pričom niektoré dni boli teplejšie než býva zvykom pre marec v predchádzajúcich rokoch, s teplotami blížiacimi sa +20 stupňom Celzia.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Večer mieri na Slovensko poriadne zimné počasie. Sneh skoro všade

Očakáva sa, že začiatok marca bude v podobnom duchu s teplými dňami, avšak následne by mal prísť výrazný pokles teplôt. „Numerické modely predpovedajú zmenu počasia v našom regióne okolo 6. marca, kedy by teploty v Bratislave mohli klesnúť až k nule,“ informujú odborníci z iMeteo. Na severe krajiny by ochladenie mohlo byť ešte výraznejšie, s možnosťou mrazov a sneženia. Teplé dni by sa však mali čoskoro vrátiť, s teplotami pohybujúcimi sa od +10 do +20 °C, avšak druhá polovica marca by mohla priniesť ďalšiu vlnu chladnejšieho počasia a zvýšený úhrn zrážok.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Fico dal tvrdý odkaz študentovi, ktorý nepodal Pellegrinimu ruku

Pestovatelia a ovocinári vyjadrujú obavy z možných mrazov, ktoré by mohli nasledovať po miernej zime. „Častejšie vpády studeného vzduchu v marci a apríli môžu viesť k náhlym mrazom, čo by mohlo spôsobiť škody na vegetácii,“ varuje klimatológ Pavel Matejovič pre Regióny.sk. Teplejšie zimné mesiace urýchľujú nástup vegetácie, čo môže viesť k predčasnému kvitnutiu ovocných stromov. Tento rok už boli zaznamenané prípady, keď marhule na juhu Slovenska kvitli o 50 dní skôr než obvykle, čo poukazuje na zmenu klímatickej reality.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Túto časť Slovenska zasypáva sneh a nemá to prestať

Situácia vyvoláva obavy medzi pestovateľmi, keďže v južných oblastiach už rozkvitli nielen kvety, ale aj prvé stromy, čo je pre túto dobu roka veľmi skoro. Možné príchody mrazov by mohli zničiť úrodu, ako sa to stalo aj v minulých rokoch, čo zvyšuje dôležitosť monitorovania počasia a prijímania preventívnych opatrení na ochranu plodín.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *