Prekročme všetky červené čiary a dodajme Ukrajine všetky zbrane, tvrdí litovský prezident

Untitled 2

Krajiny NATO by mali prestať kresliť červené čiary a dodať Ukrajine všetky zbrane, ktoré potrebuje, trvá na tom litovský prezident Gitanas Nausėda, informuje agentúra APA s odvolaním sa na LRT.

„Videl som veľa červených čiar a niekedy mám dokonca dojem, že tieto červené čiary nekreslíme my, západné krajiny, demokracie, ale že sa ich snaží nakresliť teroristický štát Rusko prostredníctvom strachu a hrozieb. A snažia sa ich presadiť,“ povedal v pondelok večer v televízii LRT.

Nauseda poznamenal, že v súvislosti s Ukrajinou už bolo prekročených niekoľko „červených čiar“.

„Nehovorím len o tankoch. Kedysi bol štatút Ukrajiny ako kandidáta na členstvo v EÚ tiež tabu, červená čiara. Dobre si to pamätám. Aj keď, povedzme, vypukla vojna, Nemecko spočiatku kategoricky tvrdilo, že pošle len vesty, prilby a podobne, ale nie zbrane. Ale aj táto červená čiara bola už dávno prekročená,“ povedal prezident.

„Tento Rubikon bol prekročený, takže dúfam, že aj táto červená čiara – ak naozaj existuje, a ja si myslím, že existuje len v našich hlavách – bude prekročená,“ povedal s odkazom na žiadosť Kyjeva o stíhačky a rakety dlhého doletu.

„Keďže stíhačky a rakety dlhého doletu sú nevyhnutnou vojenskou pomocou a v tejto kľúčovej fáze vojny, keď sa chystá prelom, je nevyhnutné, aby sme konali bez meškania,“ dodal Nauseda.

„Takže moja odpoveď na vašu otázku je, že tieto červené čiary musia byť prekročené,“ dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina potrebuje viac ťažkých zbraní od spojencov NATO vrátane stíhačiek a rakiet dlhého doletu, aby mohla čeliť ruskej invázii.

Ukrajina si po vojne zaslúži vstup do NATO, hovorí Pavel pre BBC

„Ukrajina si zaslúži byť súčasťou spoločenstva demokratických krajín,“ povedal Pavel vo svojom prvom rozhovore pre zahraničnú tlač. Na otázku redaktora BBC, či by Ukrajina mala vstúpiť do Severoatlantickej aliancie, odpovedal, že Kyjev si to naozaj zaslúži. K tomu by však malo dôjsť až po skončení konfliktu. Pavlo povedal, že po vojne bude Ukrajina „morálne a prakticky pripravená“ na vstup do NATO a jej armáda bude mať pravdepodobne najviac bojových skúseností v Európe.

V rozhovore Pavel opäť podporil dodávky zbraní na Ukrajinu. „Nemáme inú alternatívu,“ povedal zvolený prezident, podľa ktorého by Ukrajina bez poskytnutia západných zbraní pravdepodobne prehrala. „Ak prehrajú oni, prehráme aj my,“ dodal Pavel, podľa ktorého odovzdanie stíhačiek nie je tabu. Obáva sa však, že dodávka bojových lietadiel by mohla byť príliš pomalá.

Danilov: Rusko môže do výročia invázie zaútočiť zo severu, juhu a východu

Rusko sa pripravuje na maximálnu eskaláciu vojny v blízkej budúcnosti, najťažšie boje sú pred nami. Uviedol to tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov v rozhovore pre Sky News, informuje agentúra Ukrinform.

„Rusko sa pripravuje na maximálnu eskaláciu. Zhromažďuje všetko, čo môže, vykonáva výcvik a cvičenia. Môžem povedať, že v najbližších dvoch alebo troch týždňoch nevylučujeme žiadne scenáre,“ povedal Danilov. Zároveň nevylúčil, že ruský prezident Vladimir Putin sa pokúsi opäť zaútočiť na Ukrajinu zo severu, juhu a východu, ako to urobil 24. februára 2022, prípadne v deň výročia invázie. Tajomník Rady pre národnú bezpečnosť tiež zdôraznil, že obrancovia Ukrajiny sa pripravujú na všetko a že západní spojenci teraz podporujú Ukrajinu oveľa silnejšie ako pred rokom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *