Pravdepodobne ste si všimli, že v obchodoch sú k dispozícii biele aj hnedé vajcia. Hoci sa z času na čas objavia špekulácie o tom, ktoré vajcia sú zdravšie alebo chutnejšie, pravdepodobne budete trochu sklamaní primitívnosťou odpovede. Biele a hnedé vajcia sa síce líšia, ale nie zložením, kvalitou, výživovou hodnotou alebo chuťou. Jediný rozdiel je v tom, že biele vajcia pochádzajú od sliepok s bielym perím, hnedé od sliepok s hnedým perím. Verím, že ste si opäť trochu rozšírili obzory, ale v každom prípade čítajte ďalej, pretože o vajíčkach by sme mohli hovoriť celé hodiny.
Prečo sú vajcia rôzne veľké?
Na tanieriku s vajíčkami nájdeme ich veľkosť, teda S, M, L alebo dokonca XL. Neurčuje sa podľa obvodu, ale podľa hmotnosti vajíčka. Vajíčka sa triedia na triediacej stanici a potom sa spoja s vajíčkami rovnakej hmotnosti do jedného taniera. Veľkosť vajec súvisí s vekom sliepky. Čím je sliepka staršia, tým sú vajcia väčšie.
Vajíčka z hľadiska výživy.
Každé väčšie vajce obsahuje 6,5 g bielkovín, všetkých 9 esenciálnych aminokyselín a 14 dôležitých živín vrátane železa, zinku, kyseliny listovej a vitamínov A, D a E. Väčšie vajce obsahuje približne 80 kalórií. A čo cukry? Žiadny veľký problém. Ak si naservírujete dve veľké vajcia, dostanete 1 g cukrov.
Prečo je každý žĺtok inak žltý?
Farbu žĺtka ovplyvňuje strava sliepky. Vyšší obsah pšenice zabezpečí bledožltý žĺtok, zatiaľ čo kukurica alebo lucerna zabezpečí sýtožltý žĺtok. Ak sa vám žĺtok vajíčka smeje, že je príliš oranžový, spoľahnite sa na to, že bol prefarbený výživovými doplnkami. A ak je žĺtok mdlej farby, verte, že sliepka, ktorá vajce zniesla, nemala dobré obdobie alebo nezažila kvalitné kŕmenie.
Zaujímavosti
Sliepka znesie približne jedno vajce denne. Príležitostne ho vynechá. Za rok tak znesie 300 až 325 vajec.
Vajíčka prechádzajú procesom čistenia, takže ich nemusíte doma umývať.
Vaječný žĺtok prirodzene obsahuje vitamín D.