Podľa portálu Euractiv plánuje Európska komisia zaviesť digitálne euro, čo by malo priniesť viacero výhod a nových možností. Píše o tom portál zoznam.sk
Táto iniciatíva by mohla mať vplyv nielen na banky, ale aj na bežných ľudí. V súčasnosti existuje niekoľko súkromných digitálnych mien, ktoré však oslabujú kontrolu štátu nad peňažnými tokmi, čo otvára priestor pre podvody a zločiny. Digitálne euro by tak mohlo poskytnúť riešenie tohto problému.
Podľa návrhu Európskej komisie by digitálne euro bolo zákonným platidlom krytým Európskou centrálnou bankou (ECB), podobne ako je fyzická hotovosť.
Toto nové platidlo by bolo bezpečnejšie ako bankové vklady, ktoré sú momentálne kryté iba komerčnými bankami, a to len do určitej výšky. Digitálne euro by malo byť prístupné bezplatne, na rozdiel od spoplatnených účtov v bankách, a mohlo by sa používať aj offline prostredníctvom bezkontaktných platieb. Súčasne by však bolo povolené používanie offline len pri transakciách s nízkou hodnotou. Tento nový platobný systém by bol dostupný nielen pre firmy a verejné inštitúcie, ale aj pre bežných ľudí.
Aj keď digitálne euro ponúka mnoho výhod, existujú aj obavy a potenciálne problémy spojené s jeho zavedením. Banky majú obavy, že by ľudia mohli rýchlo vybrať svoje úspory z bánk a uložiť ich na bezpečnejšie digitálne eurové účty podporované centrálnou bankou.
Takéto hromadné presuny finančných prostriedkov by mohli ohroziť finančnú stabilitu. Európska komisia sa snaží týmto problémom predchádzať obmedzením používania digitálneho eura ako uchovávateľa hodnoty. Návrh zahŕňa zavedenie limitov pre každého jednotlivca, ktoré by stanovovali, koľko digitálnych eur môže jednotlivec mať v držbe. Aj keď by si jedna osoba mohla otvoriť viacero účtov, limit by platil pre všetky účty dohromady.
Tieto obmedzenia držby a dodržiavanie pravidiel proti praniu špinavých peňazí by však vyžadovali spracúvanie osobných údajov zo strany poskytovateľov platobných služieb. Na rozdiel od súčasných digitálnych mien by digitálne euro prinieslo menej anonymitu.
Plán na zavedenie digitálneho eura bude predložený Európskou komisiou 28. júna. Predtým však musia návrh schváliť členské štáty v Rade a Európsky parlament. ECB sa následne zapojí do technickej implementácie tohto nového platobného systému.
Európska únia tak vstupuje do éry digitálnych mien a zavádza nový nástroj, ktorý by mohol zlepšiť finančnú stabilitu a poskytnúť nové možnosti pre bežných ľudí a firmy v Európe.