Pridajte tento predmet do chladničky a budete šetriť mesačne za elektrinu

chladnicka

Ak ste si zvykli mať mrazničku a chladničku plnú potravín, robíte dobre. Šetríte spotrebu elektrickej energie a, samozrejme, aj svoju peňaženku.

Ak sú vaše police poloprázdne, bude vás to stáť viac peňazí. Preto je najlepšie zamraziť zvyšky jedla, napríklad mäso alebo syr kúpené vo výpredaji.

A ak nemáte čo skladovať v spotrebičoch, naplňte aspoň PET fľaše vodou a zaplňte nimi prázdny priestor. Rovnakú službu vám však urobí aj polystyrén.

Pomôcť môže aj ľadová voda a vzduch

Čím plnšia je vaša mraznička, tým menej energie spotrebuje. Ľad vo vnútri pomáha udržiavať nízku teplotu. To isté platí aj pre vašu chladničku.

Pri každom otvorení dverí uniká studený vzduch zvnútra a nahrádza ho teplý vzduch zvonku. Hneď ako zatvoríte dvere, nový vzduch sa začne ochladzovať a spotreba energie sa zvýši. Preto by ste mali nielen znížiť frekvenciu a dĺžku otvárania chladničky a mrazničky, ale aj zaplniť prázdne miesta vhodnými predmetmi. Čím je mraznička plnšia, tým menej vzduchu sa v nej udrží.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci ak idete na dovolenku pozor! Takto si zlodeji označujú domy

Výhodou PET fliaš na vodu je aj to, že počas teplých dní máte vždy po ruke studené tekutiny. Takto nemusíte v túžbe po studenom nápoji nechať dlho pustiť kohútik. Zároveň tým šetríte aj spotrebu vody. A ak ste si zvykli kupovať vodu vo fľašiach v plaste, možno zistíte, že ju nepotrebujete a znížite aj množstvo odpadu.

Vyplňte priestor polystyrénom

Ľad alebo ľadová voda udrží chlad vo vnútri spotrebiča a pomôže mu udržať stabilnú teplotu. Zníži sa tým aj frekvencia spúšťania kompresora a predĺži sa jeho životnosť.

Na druhej strane, voda má väčšiu tepelnú kapacitu ako vzduch. To znamená, že na ochladenie alebo zmrazenie vody je potrebné oveľa viac energie ako na ochladenie vzduchu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Chorvátsko zaviedlo pekne veľké pokuty za veci, ktoré tam Slováci robili bežne

Ak teda vyplníte prázdny priestor spomínaným polystyrénom, vzduch v priestore sa ochladí oveľa rýchlejšie ako voda vo fľaši. Takže aj prázdna pet fľaša vám pomôže ušetriť energiu. Priestor vo vnútri sa ochladí takmer okamžite a pri otvorení chladničky nebude unikať von. V oboch prípadoch dosiahnete rovnaký efekt.

Je však dôležité, aby ste spotrebiče nepreplnili. Ideálne je naplniť ju do 3/4. Správna cirkulácia studeného vzduchu je totiž nevyhnutná aj na udržanie rovnomernej teploty.

Nezvyšujte zbytočne spotrebu

Aké sú faktory, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú spotrebu vašej chladničky? Patrí medzi ne voľba zbytočne nízkej teploty, časté a dlhšie otváranie dverí, vkladanie horúcich alebo nebalených potravín dovnútra a vyššia teplota alebo vlhkosť okolia.

Bohužiaľ, všetky tieto faktory zbytočne predlžujú prevádzkový čas chladiaceho aj mraziaceho systému.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *