Vyhoďte tieto rastliny zo záhrady, ak nechcete mať kliešte

klieste

S príchodom jari odborníci upozorňujú na zvýšenú aktivitu kliešťov. Hoci sú tieto parazity v našom prostredí prítomné po celý rok, nárast teplôt podporuje ich rozmnožovanie a najmä vtedy ich prítomnosť pociťujeme intenzívne. Ako sa pred nimi môžeme chrániť?

Okrem používania rôznych ochranných prostriedkov proti hmyzu sa oplatí podniknúť aj ráznejšie kroky, aby sme sa kliešťov z nášho prostredia raz a navždy zbavili. Ako sa ukázalo, tieto pavúkovce si obzvlášť potrpia na určité miesta a rastliny v našej záhrade.

Povedzte kliešťom: Stop!

Teploty stúpajú a rôzny hmyz je čoraz aktívnejší. Kliešte sú obzvlášť znepokojujúce, pretože môžu zvýšiť počet infekcií boreliózou a inými nebezpečnými chorobami.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa vyhnúť uhryznutiu kliešťom. Dobre tu fungujú špeciálne repelenty alebo odpudzovače. Takisto sa oplatí pamätať na vhodné oblečenie. Na ochranu pred kliešťami však môžeme urobiť oveľa viac.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nevyhadzujte kávovú usadeninu. Táto rastlina v záhrade ju miluje

Jar je tiež čas na plánovanie novej výsadby. Pri plánovaní záhrady berte do úvahy rastliny a miesta, ktoré môžu byť pre kliešte priaznivé, a upravte priestor tak, aby ste pre pavúkovce vytvorili nepriaznivé podmienky. Ktorým rastlinám je najlepšie sa vyhnúť?

Čo má kliešť rád?

Predovšetkým je dôležité si uvedomiť, že kliešťom sa darí tam, kde je tma a vlhko. Preto je vhodné upraviť všetky zanedbané plochy v záhrade, vyhnúť sa hustému porastu a starať sa o kríky ich pravidelným strihaním.

Pokiaľ ide o špecifické druhy rastlín, ktoré majú kliešte rady, patria k nim najmä vlhkomilné machorasty a paprade. Tie sa v poslednom čase intenzívne rozrastajú a vytvárajú tienisté miesta ideálne pre kliešte.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pestujete papriky, uhorky alebo paradajky? Táto živina ich posilní

Husto rastie napríklad aj lieska a ostružina. Bujné konáre týchto rastlín chránia pôdu pred slnkom, čo je pre kliešte priaznivé. Podobný účinok majú aj vysoké trávy s veľkým vzrastom. Aby boli podmienky na takýchto miestach pre pavúkovce menej lákavé, mali by sa rastliny pravidelne strihať a dbať na ich tienenie.

Čo by som mal zasadiť, aby som sa zbavil kliešťov?

Existujú rastliny, ktoré majú úplne opačný účinok ako vyššie uvedené, účinne odpudzujú kliešte. Ak sa chcete týchto pavúkovcov zo záhrady zbaviť, odporúča sa vysadiť aromatické bylinky a kvety so silnou vôňou, ako je tymián alebo rozmarín, ako aj cesnak.

Na odradenie kliešťov vysádzajte mätu a levanduľu. Aj obyčajné domáce muškáty pomôžu odohnať votrelcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *