Prieskum: Čoraz viac Slovákov nemá ani na bežné účty. Heger: Stojíme pri vás občania!

heger 1

Rastúca chudoba a vysoké životné náklady sú hlavným problémom pre väčšinu Európanov, vrátane Slovákov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra, ktorý zverejnil Európsky parlament.

Podľa prieskumu, ktorý bol uskutočnený na vzorke 26.431 respondentov zo všetkých 27 členských krajín EÚ, 93 percent obyvateľov EÚ a 95 percent Slovákov považuje rastúce životné náklady za najväčší problém.

Podpora vlády predsedu Eduarda Hegera v tejto oblasti bola ocenená len 16 percent Slovákov. Prieskum tiež ukázal, že občania očakávajú ďalšie kroky na zmiernenie negatívnych dôsledkov nedávnych i súčasných kríz.

Spokojnosť občanov s opatreniami proti rastúcim životným nákladom na úrovni členských štátov a EÚ je nízka. Len 33 percent respondentov z celej EÚ je spokojných s opatreniami národných vlád a Únie na zmiernenie rastúcich cien potravín či energií.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prilepte túto lacnú vec na okná a v zime ušetríte stovky na kúrení

Obavy Európanov vzbudzuje tiež chudoba a sociálne vylúčenie. V priemere 82 percent respondentov v EÚ vyjadrilo obavy v tejto súvislosti, na Slovensku až 84 percent.

Zvýšil sa tiež podiel občanov, ktorí majú ťažkosti platiť bežné účty. Od jesene 2021 išlo o nárast o deväť percentuálnych bodov, a to z 30 percent na 39 percent respondentov v rámci celej EÚ.

„Od začiatku vojny na Ukrajine vláda pracovala na opatreniach, aby naši občania boli v čo najmenšom rozsahu zasiahnutí jej následkami.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Biely povlak na klobásach? Povieme vám, čo to je a či ju môžete jesť

Prudká inflácia, nárast cien potravín či energetická kríza boli výzvy, ku ktorým sme pristúpili so všetkou vážnosťou a zodpovedne. Opatrenia, ktoré sme priniesli ešte v minulom roku na ochranu slovenských domácností a firiem, platia,“ napísal Heger na Facebooku.

„Svoju vládu označujem za demokratickú a proreformnú. Sme vláda pre ľudí, ktorá si stojí za svojim slovom a v čase kríz občanom pomáha,“ dodal. Nuž, možno by mal odvolaný premiér raz za čas prejsť ulicami Slovenska. Možno by zistil, ako jeho vládu označujú občania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *