Kométa, ktorú sme nevideli od doby, keď na Zemi chodili neandertálci, sa má vrátiť na svoju cestu – a astronómovia zverejnili prvý detailný obrázok tohto „kosmického snehového guľa“.
Oficiálne sa volá C/2022 E3 (ZTF) a kométa obieha okolo Slnka každých 50 000 rokov a má sa najbližšie priblížiť k našej planéte 1. februára 2023.
E3 bola objavená v marci, ale nedávno vedci získali prvý detailný snímok, na ktorom je vidieť jej svetlejšiu zelenú komu a žltú prachovú chvost. Hoci kométa je príliš slabá na to, aby ju bolo možné vidieť bez teleskopu, malo by byť viditeľná pre nahé oko, keď bude asi 26 miliónov míľ ďaleko. V prvých marcových dňoch astronómov objavili kométu C/2022 E3 (ZTF) pomocou širokopolohovej snímacej kamery v Zwicky Transient Facility.
Odvtedy sa nová dlhoperiodická kométa výrazne rozjasnila a teraz prechádza severovýchodnou hviezdou Koróny Borealickej pred svitom. Kométa je v súčasnosti 117 miliónov míľ od Zeme a má dosiahnuť Slnko 1. januára, otočiť sa okolo neho a dosiahnuť svoje najbližšie priblíženie k našej planéte.
E3 bude prvou kométou, ktorú uvidia nahé oko od kométy NEOWISE v júli 2020.
NEOWISE však zanechal dlhý mokrý chvost a E3 by sa malo objaviť ako sivá šmuhavica v nočnej oblohe.
E3 by mala byť viditeľná od 26. januára, ale dosiahne svoju najvyššiu jasnosť 1. februára.
Táto kométa nie je jediným kozmickým úkazom naplánovaným na rok 2023, pretože rok sa začne ročným meteorickým rojom Quadrantids a skončí impozantným meteorickým rojom Geminids v decembri.
Quadrantid je jedným z najúžasnejších meteorických rojov v roku a na jeho pozorovanie nie je potrebné špecializované zariadenie.
Aj keď meteorický roj technicky začal dnes, dosiahne svoj vrchol v noci z 3. na 4. januára.
Je to nadpriemerný roj, ktorý zvyčajne vidí 40 meteorov za hodinu.
V extrémnom prípade však môže byť vidieť až 200 meteorov za hodinu, ale to závisí od perfektných podmienok a ideálneho miesta na Zemi.
A keď sa rok 2023 blíži ku koncu, meteorický roj Geminids rozžiari oblohu od 13. do 14. decembra. Meteory sú hlavne biele, ale môžu byť tiež žlté, zelené, červené alebo modré.
Zatiaľ čo kométy spôsobujú väčšinu meteorických rojov, meteorický roj Geminids je jedinečný v tom, že roj sa vytvára, keď Zem prechádza po stopách odpadu vytvorených asteroidom známym ako 3200 Phaethon.
Navštívte tmavé miesto, mimo svetelného znečistenia a nechajte si aspoň 30 minút na to, aby sa vaše oči prispôsobili nočnej oblohe.
Meteorický roj Geminids bol prvýkrát hlásený v roku 1862, ale až do roku 1983 nevedeli vedci, že zdrojom je 3200 Phaethon. Nazýva sa Geminids pretože po prechode Zemou po odpadu rozsvetľuje hviezdu Castor v súhvezdí Blížencov.