Kremeľ reagoval na správy o tom, že prezident Vladimir Putin žije v strachu z atentátu, býva v bunkri a používa dvojníka, ako na nepodložené „lži“.
Jeho hovorca Dmitrij Peskov v utorok v reakcii na tieto obvinenia uviedol, že nie, ruský prezident „nesedí v bunkri“. Peskov povedal: „Dôstojník je nažive: „Počuli sme [ľudia], že Putin má veľa dvojníkov, ktorí pre neho pracujú, zatiaľ čo on sedí v bunkri. Ďalšia lož,“ uviedla tlačová agentúra RIA Novosti.
Peskov na to nadviazal slovami: „Vidíte, akého máme prezidenta. V skutočnosti je taký, aký bol vždy, je to superaktívny človek.“ Komentár vyslovil v populárnej diskusnej relácii ruských médií.
„Tí, ktorí s ním pracujú, s ním len ťažko držia krok. Človek mu môže len závidieť jeho energiu. Bohužial, možno mu len priať veľa zdravia. Samozrejme, že nesedel v žiadnych bunkroch. Aj to je lož,“ zdôraznil.
O Putinovi sa už dlho hovorí aj to, že trpí zlým zdravotným stavom, čo sa v médiách rozmohlo po ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára minulého roka.
Peskov pri tejto príležitosti vyhlásil, že 70-ročný prezident je vo výbornom zdravotnom stave. „Sami vidíte, ako sa náš prezident má: Vždy bol a je megaaktívny – tí, ktorí pracujú vedľa neho, s ním len ťažko držia krok,“ povedal. „Jeho energiu mu môžeme len závidieť.“
Špekulácie o tom, že Putin možno používa dvojníkov ako bezpečnostné opatrenie, sa pravdepodobne znovu objavia po prekvapivej návšteve ruského lídra v blízkosti frontovej línie na Ukrajine minulý týždeň. Pred týždňom v utorok uskutočnil svoju druhú návštevu svojich jednotiek na Ukrajine za posledné dva mesiace, keď za prísnych bezpečnostných opatrení priletel vrtuľníkom na vojenské veliteľské stanovište v južnej Chersonskej oblasti.
„Oblečený v tmavom obleku Putin počas oboch zastávok zjavne predsedal stretnutiam so svojimi vojenskými špičkami. Poloha vojenských veliteľských stanovíšť nebola zverejnená, takže nebolo možné posúdiť, ako blízko sa nachádzajú k frontovej línii,“ uviedla agentúra Associated Press k videozáznamu z návštevy v štátnych médiách. V správe sa však tiež uvádza: „Nebolo tiež možné nezávisle overiť pravosť videozáznamu.“