• 29 septembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Putin si chce zajtra vziať ukrajinské územia. Zelenský odkazuje, že reakcia bude tvrdá a Rusi majú utiecť, ak chcú prežiť

Putin si chce zajtra vziať ukrajinské územia. Zelenský odkazuje, že reakcia bude tvrdá a Rusi majú utiecť, ak chcú prežiť

Reakcia na anexiu ukrajinských území Rusmi bude tvrdá, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok. Už o deň skôr vyhlásil, že pokiaľ chcú Rusi prežiť, majú buď utiecť, alebo sa vzdať Ukrajincom. „Držte sa od našej krajiny ďalej,“ vyhlásil Zelenskyj. So svetovými lídrami tiež rokoval o ďalšej pomoci Ukrajine a ocenil rýchle odmietnutie ruských pseudoreferend.

„Sú bezvýznamné a na skutočnosti nič nemení,“ povedal Zelenskyj podľa správy zverejnenej vo štvrtok na webových stránkach Kyjeva k výsledkom pseudoreferend. Rusi sfalšovaný súhlas okupovaných území s pripojením k Rusku chcú využiť ako zámienku k anexii. „Územná celistvosť Ukrajiny bude obnovená. A naša reakcia na ruské uznanie výsledkov (pseudoreferend) bude veľmi tvrdá,“ podotkol Zelenskyj.

„Ak si niekto v Rusku myslí, že im môže ‚prejsť‘ všetko, čo robia na okupovaných územiach, ak niekto v Rusku dúfa, že svet zabudne na svoje vlastné hodnoty kvôli ďalšiemu ruskému oznámeniu anexií, potom sa mýli,“ zopakoval Zelenskyj výzvu Rusom , podobne sa vyjadril už minulý piatok.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

„Ak chcete žiť, utečte. Ak chcete žiť, vzdajte sa. Ak chcete žiť, bojujte v uliciach za svoju slobodu,“ urgoval Rusov Zelenskyj. „Bojujte za to, čo je vaše! Držte sa od našej krajiny ďalej, od našej duše a kultúry,“ dodal.

Zelenskyj v stredu rokoval s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, kanadským premiérom Justinom Trudeauom či tiež s premiérkou Spojeného kráľovstva Liz Trussovou.

S Erdoganom ukrajinský prezident preberal nové možnosti spolupráce v oblasti obrany a ďalšie kroky proti ruskej agresii. Zelenskyj Erdoganovi poďakoval za pomoc s oslobodením obrancov oceliarní v Azovstale z ruského zajatia. „Velitelia z Azovstalu sú v Turecku a čoskoro sa budú môcť stretnúť s príbuznými. Pracujeme na tom,“ povedal Zelenskyj.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

V rozhovore s nemeckým kancelárom Zelenskyj pripomenul, že Ukrajina stále čaká na dodanie sľubovaného protiraketového systému z Nemecka. Zároveň vyjadril vďaku nad snahou Berlína pomôcť Kyjevu s obrannou protivzdušného priestoru. So Scholzom preberal škálu tém z politického, finančného či energetického hľadiska.

Trudeau s ním hovoril o konkrétnych možnostiach, ako môže Kanada zvýšiť pomoc Ukrajine. A tiež o odmínovaní ukrajinského územia, s ktorým by mohla Kanada vďaka svojim technickým a humanitárnym zdrojom pomôcť.

„Kvôli vojne je ukrajinská pôda jednou z najviac zamínovaných na celom svete. A hoci sú na svete podobné príklady obrovskej kontaminácie mínami, musíme urobiť, čo ostatní ešte neurobili: musíme byť precedensom pre rýchle a rozsiahle odmínovanie, nenechať tento problém dekády ležať,“ povedal Zelenskyj.

Podobné články

Vytvorte si toto doma z alobalu a ušetríte stovky ročne na kúrení

Vytvorte si toto doma z alobalu…

Tohtoročná vykurovacia sezóna nebude patriť k…
Toto predávali Slovákom v známych reťazcoch. Špina, hmyz aj salmonela v mäse

Toto predávali Slovákom v známych reťazcoch.…

V posledných týždňoch zasiahli štátni potravinoví…
Ak zjete toto jedlo pred spaním, veľmi ťažko zaspíte

Ak zjete toto jedlo pred spaním,…

Predpokladá sa, že posledné jedlo by…
Čistenie okien nebolo nikdy také jednoduché. Tento trik odstráni šmuhy za pár sekúnd

Čistenie okien nebolo nikdy také jednoduché.…

Čistenie okien nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *