Spojené štáty uvalili na Rusko dôkladné sankcie, ale stále sa naň spoliehajú v súvislosti s jedným kľúčovým zdrojom.
USA a ďalšie západné krajiny rýchlo pristúpili k sankciám voči Rusku po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin nariadil inváziu na Ukrajinu vo februári 2022.
Západní spojenci spojili svoje sily a uvalili sankcie na zdroje, ako je ruská ropa a plyn, aby Kremeľ pripravili o finančný zisk na pozadí peňazí, ktoré prúdia do jeho vojny proti Ukrajine.
Medzinárodné spoločnosti so sídlom v Rusku tiež rýchlo odišli, čo ešte viac poškodilo ruskú ekonomiku, ale Rusko si stále udržiava pevnú ruku nad hordou niečoho, čo chcú mnohé iné krajiny: jadrového paliva.
Jadrová energia, ktorá vyrába energiu procesom štiepenia atómov uránu, sa vyhýbala sankciám viac ako rok trvajúcej vojny. Obohacovanie uránu je vysoko špecializovaný proces, ktorý sa môže vykonávať len v niektorých krajinách, napríklad v Rusku.
Rusko má jedny z najväčších zásob uránu na svete a vyniká aj v potrebnom procese jeho premeny na obohatený urán, ktorý sa potom môže použiť ako jadrové palivo. Komerčné závody na konverziu uránu fungujú v Rusku, Kanade, Číne a Francúzsku, pričom Rusko má najväčšiu infraštruktúru potrebnú na túto konverziu.
Trh s dodávkami jadrového paliva je mnohostranný. Zatiaľ čo Spojené štáty sú sebestačné vo výrobe, spracovaní a prepracovaní uránu, schopnosť USA v oblasti konverzie a obohacovania uránu je iná vec,“ povedal pre Newsweek Steven Nesbit, bezprostredne minulý prezident Americkej jadrovej spoločnosti.
„Trh s jadrovým palivom je medzinárodný a dosť konkurenčný. Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom je agresívnym dodávateľom jadrového paliva a má významný podiel na svetovom trhu.“
Z tohto dôvodu Štátna korporácia pre jadrovú energiu dodáva Rosatomu – ruskému súboru dodávateľov jadrového paliva – štvrtinu amerického jadrového paliva a Spojené štáty za tento zdroj naďalej platia, pričom podľa správy denníka Wall Street Journal minulý rok vynaložili celkovo 1 miliardu USD.