Putin stále predáva do USA jadrové palivo v hodnote takmer 1 miliardy dolárov

jadrove palivo rusko

Spojené štáty uvalili na Rusko dôkladné sankcie, ale stále sa naň spoliehajú v súvislosti s jedným kľúčovým zdrojom.

USA a ďalšie západné krajiny rýchlo pristúpili k sankciám voči Rusku po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin nariadil inváziu na Ukrajinu vo februári 2022.

Západní spojenci spojili svoje sily a uvalili sankcie na zdroje, ako je ruská ropa a plyn, aby Kremeľ pripravili o finančný zisk na pozadí peňazí, ktoré prúdia do jeho vojny proti Ukrajine.

Medzinárodné spoločnosti so sídlom v Rusku tiež rýchlo odišli, čo ešte viac poškodilo ruskú ekonomiku, ale Rusko si stále udržiava pevnú ruku nad hordou niečoho, čo chcú mnohé iné krajiny: jadrového paliva.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Jadrová energia, ktorá vyrába energiu procesom štiepenia atómov uránu, sa vyhýbala sankciám viac ako rok trvajúcej vojny. Obohacovanie uránu je vysoko špecializovaný proces, ktorý sa môže vykonávať len v niektorých krajinách, napríklad v Rusku.

Rusko má jedny z najväčších zásob uránu na svete a vyniká aj v potrebnom procese jeho premeny na obohatený urán, ktorý sa potom môže použiť ako jadrové palivo. Komerčné závody na konverziu uránu fungujú v Rusku, Kanade, Číne a Francúzsku, pričom Rusko má najväčšiu infraštruktúru potrebnú na túto konverziu.

Trh s dodávkami jadrového paliva je mnohostranný. Zatiaľ čo Spojené štáty sú sebestačné vo výrobe, spracovaní a prepracovaní uránu, schopnosť USA v oblasti konverzie a obohacovania uránu je iná vec,“ povedal pre Newsweek Steven Nesbit, bezprostredne minulý prezident Americkej jadrovej spoločnosti.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

„Trh s jadrovým palivom je medzinárodný a dosť konkurenčný. Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom je agresívnym dodávateľom jadrového paliva a má významný podiel na svetovom trhu.“

Z tohto dôvodu Štátna korporácia pre jadrovú energiu dodáva Rosatomu – ruskému súboru dodávateľov jadrového paliva – štvrtinu amerického jadrového paliva a Spojené štáty za tento zdroj naďalej platia, pričom podľa správy denníka Wall Street Journal minulý rok vynaložili celkovo 1 miliardu USD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *