Putin vie niečo, čo my nie? Moskva cvičí odrazenie leteckých útokov

Untitled 7 2

Niekoľko dní po tom, čo sa rozšírila správa, že Rusko umiestnilo na niektoré kľúčové budovy v Moskve systémy protivzdušnej obrany Pantšir-S1.

Kremeľ zintenzívnil protilietadlové cvičenia mimo Moskvy, čo vyvolalo špekulácie, že Rusko očakáva ďalšie útoky z Ukrajiny na svoje územie.

Ministerstvo obrany v sobotňajšom vyhlásení potvrdilo: „V Moskovskej oblasti sa uskutočnilo cvičenie s príslušníkmi protilietadlovej raketovej brigády Západného vojenského okruhu na odrazenie leteckých útokov na dôležité vojensko-priemyselné a administratívne objekty.“

Bojové cvičenie bolo zamerané na prevádzku protilietadlového raketového systému S-300. „Počas presunu vojaci odrazili útok falošnej nepriateľskej diverznej skupiny na vojenský konvoj,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

„Pod dymovou clonou sa konvoju protivzdušnej obrany podarilo uniknúť útoku a pokračovať v plnení svojich úloh,“ uviedlo ministerstvo obrany s odkazom na 150 vojakov, ktorí sa zúčastnili na cvičení.

Rusko zažilo niekoľko útokov dronov na svojom území, ktoré majú pôvod na Ukrajine, vrátane niekoľkých útokov v posledných mesiacoch na vojenské letisko Engels v Saratovskej oblasti, ktoré leží 600 km hlboko v Rusku.

Hoci samotná Moskva nezaznamenala žiadne takéto útoky dronov, objavili sa špekulácie, že kľúčové zariadenia v regióne boli zasiahnuté sabotážnymi útokmi – to však zostáva nepotvrdené z ruskej strany, ktorá pravdepodobne neprizná takéto útoky, ak k nim dôjde.

Ministri zahraničných vecí EÚ schválili ďalších 500 miliónov eur na zbrane pre Kyjev

Európska únia uvoľní ďalších 500 miliónov eur na dodávky zbraní Ukrajine, ktorá už 11 mesiacov čelí ruskej agresii. Ministri zahraničných vecí členských štátov dnes schválili siedmu platbu vo výške pol miliardy eur z mierového fondu EÚ. Dohodu oznámilo švédske predsedníctvo Rady EÚ. EÚ tiež pridá 45 miliónov eur na výcvik ukrajinských vojakov, ktorý začala koncom minulého roka.

Európsky blok od začiatku ruskej agresie na Ukrajine uvoľnil z Európskeho mierového fondu (EPF) už 3,1 miliardy eur na nákup zbraní a iného vojenského vybavenia pre Kyjev a na vytvorenie výcvikovej misie pre ukrajinských vojakov. V decembri sa krajiny EÚ rozhodli pridať do fondu 2 miliardy EUR na ďalšiu podporu Ukrajiny, ako aj iných, najmä neeurópskych krajín.

V Moskve ľudia naďalej chodia k pamätníku obetí v Dnepri, polícia kvety okamžite vyhadzuje

Obyvatelia Moskvy napriek hrozbe zatknutia naďalej kladú kvety k pamätníku obetiam ruského útoku v ukrajinskom meste Dnipro, opísali reportéri agentúry AFP. Podľa najnovších údajov zahynulo pri ruskom raketovom útoku na obytný blok v Dnipre pred deviatimi dňami najmenej 46 ľudí vrátane šiestich detí a desiatky utrpeli zranenia. Ďalších deväť ľudí je stále nezvestných.

Neoficiálny pamätník obetiam Dnepra vznikol v Moskve pri pamätníku ukrajinskej spisovateľky Lesji Ukrajinky. Ruská polícia niekoľkokrát odstránila z pamätníka kvety a iné predmety a na mieste zatkla niekoľko ľudí.

Systém protivzdušnej obrany bol prevezený do ďalšej Putinovej rezidencie, informujú médiá

Do Putinovej rezidencie v Novgorodskej oblasti bol dodaný systém protivzdušnej obrany Pancir-S1, uviedli médiá s odvolaním sa na správu ruského nezávislého portálu Agenzia. Protilietadlový systém je už niekoľko týždňov umiestnený asi šesť kilometrov od rezidencie ruského prezidenta, uviedla webová stránka agentúry Agenzia a dodala, že sa o ňom dozvedela od miestnych obyvateľov.

Moskva tvrdí, že Ukrajina skladuje odpaľovacie zariadenia rakiet HIMARS v jadrovej elektrárni

Rusko tvrdí, že Ukrajina skladuje zbrane dodané Západom vrátane odpaľovacích zariadení rakiet HIMARS na miestach jadrových elektrární. Podľa ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti toto obvinenie vzniesol šéf ruskej spravodajskej služby SVR Sergej Naryškin. Podľa neho niekoľko vagónov so zbraňami skončilo práve v jadrovej elektrárni Rivne na severozápade krajiny. Toto tvrdenie nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov. Šéf SVR o tom nepredložil žiadne dôkazy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *