Rada starých rodičov: Ako zabezpečiť bohatú úrodu zemiakov bez chemikálií

zemiaky

Dnešní mladí ľudia si často myslia, že pestovanie zemiakov na vlastnom pozemku pri takom množstve trhov a supermarketov je jednoducho zbytočné. Načo okopávať záhony, polievať a hnojiť rýchlené rastliny, keď stačí ísť a kúpiť si hotový produkt? Takto to predsa nefunguje! Dobrá úroda zemiakov na vašom pozemku vám zabezpečí zásoby stopercentne zdravej zeleniny. A kto vie, čím zemiaky zalievajú tí, ktorí ich dodávajú do supermarketov?

Podstata veci

Mnohí agronómovia z nejakého dôvodu presviedčajú záhradkárov, akoby bez používania najnovších chemických hnojív nebola dobrá úroda zemiakov dosiahnuteľná. Žiaľ a ach, dnes je nemožné pochopiť, kto z týchto smutných odborníkov sa mýli a kto je na výplatnej listine korporácií. Reklama na chemické hnojivá prenikla všade.

Napriek tomu naši predkovia nejakým spôsobom dokázali zozbierať vynikajúcu úrodu zemiakov bez akejkoľvek podozrivej chémie. A ich recepty sú aj teraz celkom účinné. Záhradkári s dlhoročnými skúsenosťami sú si istí – všetko je to o kvalitných a včasných hnojivách na zemiaky. Pri nich jeden a pol až dve vedrá na krík nie sú limitom.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pestujete papriky, uhorky alebo paradajky? Táto živina ich posilní

Recept na úspech

Prvú dávku časom overeného hnojiva teda aplikujte na zemiakové kríky v dvoch fázach takmer hneď po vykopávke. Nemusíte ani vymýšľať žiadnu zmes. Stačí vziať banálny kurací trus a pod každý krík aplikovať 100 gramov trusu na jednu etapu.

Ešte jedno kŕmenie bude potrebné na podporu zemiakov tri týždne po okúsení. Tu sa budete musieť viac snažiť. Vezmite 5 litrov vody, rozpustite v nich 100 gramov kuracieho trusu. Nechajte roztok tri dni riadne trvať, potom pridajte 100 gramov popola a zrieďte ďalšími piatimi litrami vody.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto je najlepšie hnojivo pre veľkú a chutnú úrodu čučoriedok

Nevyhnutný krok

Pri prvom použití týchto rád som sa takmer dostal do problémov. Aspoň že si môj omyl všimol susedný záhradník! Viete, po aplikácii pod kríky v dvoch fázach prvého hnojiva musíte kríky ešte starostlivo mulčovať senom. Len tak si zabezpečíte slušnú úrodu zemiakov.

Ako vidíte, žiadnu obzvlášť šikovnú chémiu nebudete potrebovať. Trochu kuracieho hnoja, najmenšie množstvo obyčajného popola, pár vedier vody – a vynikajúce prírodné hnojivo je pripravené. Jednoduchý recept na úspech, súhlasím. Napriek tomu jeho účinnosť budeme posudzovať podľa výsledku. A ten vás určite nesklame!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *