Rastie cez 4 metre a je krajší ako tuje. Ľudia neuvidia na váš pozemok nič

vavrin zivy plot

Živý plot je v záhrade fantastickou voľbou. Rastliny nielenže vyzerajú krásne, ale pomáhajú aj čistiť vzduch a tlmiť zvuky. Preto je ideálnou voľbou, ak sa naša záhrada nachádza vedľa hlučnej ulice.

Existuje pomerne veľa rastlín, ktoré sa budú dobre hodiť na živý plot. Napriek tomu si zvyčajne vyberáme charakteristické a dobre známe tuje. Nie je to však jediná možnosť. Čo by som mal zasadiť namiesto tují vedľa plota?

Premýšľajte o živom plote vo vašej záhrade

Na oplotenie záhrady od vonkajšieho sveta máme veľa rôznych možností. Môžeme si vybrať jednoduché pletivo, rozhodnúť sa pre viac stavaný plot alebo dokonca múr. Avšak zďaleka jedným z najzaujímavejších návrhov bude živý plot.

Výsadba rastlín vedľa plota nás pevne uzavrie pred susedmi. Živý plot vám poskytne pocit súkromia a skvele tlmí zvuky. Čo by som mal zasadiť pri plote namiesto tují?

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zbavte sa slimákov v záhrade. Stačí posypať niečím, čo máte v kuchyni

Na živý plot zvyčajne volíme ihličnaté tuje. Vyzerajú krásne, ale nie sú jedinou možnosťou. Zaujímavou možnosťou by bol vždyzelený vavrín, ktorý vyzerá krásne a bude originálnou rastlinou, ktorá zostane zelená aj v zime.

Čo by som mal zasadiť k plotu namiesto tuja?

Ideálnou voľbou namiesto tují pri plote by bol vavrín. Táto rastlina potrebuje úrodnú a dobre živenú pôdu. V opačnom prípade môže chradnúť. Je dobré, ak je substrát bohatý na vápno. Rastlina miluje hlinitú a piesočnatú pôdu.

Vavrín rastie naozaj rýchlo a bujne, ak má vhodné podmienky. Za rok dokáže narásť až do 60 cm. Do pôdy ju možno vysádzať počas celého roka, ale určite je najlepšie urobiť to teraz na jar.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Listy paradajok a uhoriek žltnú? Vyrobíte si to doma a zachráni ich to

Po vysadení vavrínu ho nezabudnite výdatne zalievať. Rastlina bude ideálna, ak chcete mať rýchlo bujný živý plot a chrániť sa pred pohľadmi susedov.

vavrin

Ideálny na živý plot v meste

Ak bývate v blízkosti rušnej cesty alebo vo veľkom meste, namiesto tují pri plote vysadte vavrín. Rastlina sa veľmi dobre vyrovnáva so znečistením a nebojí sa výfukových plynov.

Ďalšou výhodou vavrínu sú krásne biele kvety, ktoré prináša od apríla do mája. O niečo neskôr ich nahradia čierne plody, ktoré však nie sú vhodné na konzumáciu. Sú pre nás jedovaté.

Laurentia je zaujímavou možnosťou, ktorú môžeme v záhrade vysadiť namiesto tuja. Ak chceme, aby rýchlo rástla, je dobré ju prihnojiť kompostom. Potom bude rásť naozaj krásne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *