Rastlina na ktorú sa zabúda. Začnite ju jesť a zbaví vás infekcii a chorôb v tele

fenikel

Hoci nie je veľmi obľúbený, stojí za to ho zaradiť do svojho jedálnička. Fenikel je skutočným bohatstvom vitamínov a živín, ktoré podporia vašu pečeň a udržia vás zdravých.

Iný názov pre fenikel je fenikel a pod týmto názvom si ho bude spájať väčšina Poliakov. Fenikel sa od záhradného feniklu líši najmä tým, že jeho najdôležitejšou časťou na konzumáciu nie sú perovito vyzerajúce listy, ako je to pri fenikli, ale cibuľka vytvorená na báze rastliny z kombinácie listov a stonky. Práve tá dodáva feniklu jeho charakteristickú, intenzívnu chuť s mierne anízovou arómou. Táto chuť a vôňa si získala uznanie na celom svete.

Je fenikel zdravý?

Už v starovekom Grécku bola táto zelenina cenená pre svoje zdraviu prospešné vlastnosti. Fenikel je bohatý na vitamíny C, A, K, E, riboflavín, niacín, kyselinu listovú a minerálne látky, ako sú vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík a zinok. Vo fytoterapii (odvetvie medicíny a farmakológie zaoberajúce sa výrobou rastlinných liekov z prírodných alebo spracovaných surovín získaných z liečivých rastlín) sa fenikel používa ako expektorans.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Podľa tejto veci zistíte, či kupujete chutné pomaranče

Je cenený aj pre svoje protizápalové a antipyretické vlastnosti, ktoré sú užitočné v prípade infekcie alebo chrípky. Používa sa aj podporne pri liečbe ochorení močových ciest.

Fenikel sa spája aj s detskými čajmi. Pomáha zbaviť sa tráviacich problémov a nepríjemného pocitu nadúvania. Hoci sa čaje proti kolike propagujú už od 1. mesiaca veku dieťaťa, je vhodné s nimi počkať až do rozšírenia stravy. Podľa WHO je to 6. mesiac života dieťaťa.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vytlačte toto ovocie do vody a pite. Najlepšie hydratujete telo, ktoré bude silné

Pomoc pre pečeň

Vďaka obsahu anetolu a antioxidantov v feniklovom oleji má čistiace vlastnosti. Tieto zlúčeniny podporujú činnosť pečene, čo sa následne prejavuje v lepšom metabolizme a zbavovaní tela toxínov. Pomáha tiež zabezpečiť, aby tento orgán nebol stukovatený alebo podliehal zápalom.

Dokázala to štúdia uverejnená v časopise Global Journal Of Environmental Science And Technology. Potkanom bol podávaný feniklový olej, čo sa prejavilo na zlepšení ich zdravotného stavu. Feniklový olej vykazoval antihepatotoxicitu, čím chránil pečeň týchto zvierat pred chorobami a poškodením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *