Snažte sa všade zhasnúť svetlo, vymeniť žiarovky za ekologické typy, vybrať si energeticky úsporné spotrebiče, variť s pokrievkou. Existuje mnoho tipov, ako ušetriť spotrebu energie. Na jednu zásadnú vec sa však zabúda. Čo skontrolovať vo svojej domácnosti, aby ste dosiahli väčšiu úsporu energie?
Úspora elektrickej energie v centre pozornosti
Po zvýšení cien energií začali domácnosti a podniky pozornejšie sledovať svoju spotrebu. Mnohí sa nebáli viac investovať a zakúpili si fotovoltické elektrárne alebo vymenili kompletné domáce spotrebiče za úspornejšie varianty. Bolo to najmä preto, že nárast cien energií nevnímali ako dočasný výkyv, ale ako postupný trend, ktorý bude pokračovať aj v budúcnosti.
Iní dúfajú, že ide o dočasný nárast a že ceny v budúcnosti opäť klesnú. Neplánujú viac investovať, ale snažia sa dosiahnuť čo najväčšie úspory v spotrebe elektrickej energie. Svoju domácnosť prevádzkujú šetrne, doslova sledujú každé svetlo. Napriek tomu sa im nedarí dosiahnuť výrazné úspory.
Najväčší žrút elektriny
Viete, ktoré spotrebiče sú najväčšími žrútmi elektriny? Sú to tie s príkonom nad 2 000 W. Takýto výkon musí mať váš mixér, fén alebo rýchlovarná kanvica. Ich časté používanie sa určite prejaví na vašom účte za elektrinu, preto ich zapínajte len na čo najkratší čas. Indukčný varič môže mať príkon viac ako 9 000 W, preto namiesto ohrievania na sporáku používajte mikrovlnnú rúru alebo multifunkčný sporák.
Nenápadný zlodej, pohotovostný režim
Pohotovostný režim je nenápadným a trvalým žrútom energie. Väčšina spotrebičov signalizuje pohotovostný režim inou farbou LED diódy. Pohotovostné režimy môžu stáť niekoľko sto korún ročne, pritom ide o úplne zbytočné výdavky. Pozor na nabíjačky trvalo umiestnené v zásuvkách.
Ľahko zistíte, že sú zdrojom energie. Stlačte ich v dlani a zistíte, že sú horúce. Vždy vypínajte počítač, tlačiareň, televízor, kávovar a iné spotrebiče. Ak máte niektoré zapojené spolu v jednej zásuvke, môžete použiť predlžovací kábel s vypínačom a vypnúť ich všetky naraz.