Mnoho ľudí na celom svete začína svoj deň šálkou čerstvej kávy, bez ktorej si nevedia predstaviť svoje ráno. Káva je obľúbeným nápojom vďaka svojmu povzbudzujúcemu účinku a neodolateľnej vôni. Aj v tomto prípade je však dôležité vedieť, koľko kávy denne je bezpečné vypiť. Zistite, aké sú obmedzenia pri pití tohto obľúbeného nápoja a prečo je káva superpotravina.
Vychutnajte si kávu každý deň, ale s mierou
Počuli ste už niekedy o tom, že by ste mali piť viac kávy, ako je dobré? Aký počet šálok denne je však priveľa? A čo môže toto nadmerné množstvo spôsobiť vášmu zdraviu? Hlavnou zložkou kávy, ktorá pôsobí ako stimulant nervového systému, je kofeín. Táto látka nám pomáha prebudiť sa a zostať o niečo dlhšie bdelí. Príliš veľa kofeínu môže mať vedľajšie účinky, ako je nespavosť, zvýšená srdcová frekvencia alebo úzkosť.
Väčšina dospelých však môže bezpečne skonzumovať až 400 miligramov kofeínu denne. Jedno espresso obsahuje približne 80 miligramov. Je však dôležité si uvedomiť, že citlivosť na kofeín sa u jednotlivých ľudí líši. Niektorí ľudia môžu mať nižšiu toleranciu a môžu pociťovať nepríjemné účinky pri nižších dávkach. Aj napriek tomu sa nemusíte obávať, že by ste to pri konzumácii jednej alebo dvoch šálok kávy prehnali.
Káva ako superpotravina. Čo dokáže?
Konzumácia kávy v odporúčaných medziach so sebou prináša nespočetné množstvo výhod. Jednou z nich je, že okrem kofeínu obsahuje aj veľké množstvo minerálov, stopových látok a vitamínov. Káva má pozitívny vplyv aj na naše duševné zdravie. Treba však povedať, že káva je najlepším partnerom, ak ju konzumujeme bez šľahačky, cukru alebo sirupov.
Na druhej strane mlieko je bežnou zložkou nápojov pripravovaných z kávy – napríklad cappuccina a flat white. Môže pomôcť doplniť nedostatok vápnika. Niektoré výskumy ukázali, že pravidelné pitie kávy môže zabrániť cukrovke 2. typu aj cirhóze pečene. Samozrejme však vždy záleží na našom celkovom životnom štýle.
Po akom druhu kávy by som mal siahnuť?
Na prípravu kávy sa najčastejšie používajú dva druhy kávy: arabica a robusta. Arabica sa považuje za jemnejšiu. Obsahuje približne polovičné množstvo kofeínu, čo je 1,5 %. Má príjemnú arómu a mierne kyslastú chuť. Robusta je naopak silnejšia a robustnejšia – vďaka vyššiemu obsahu kofeínu, ktorý dosahuje 3 %, je viac povzbudzujúca a jej chuť je mierne horká. Samotná príprava kávy závisí od mletia a kvality vody použitej na jej prípravu.
Konzumácia kávy môže byť nepochybne súčasťou zdravého životného štýlu. Stačí dodržiavať odporúčané dávky jej konzumácie. Je tiež dobré uvedomiť si vlastnú toleranciu kofeínu a neignorovať príznaky nadmernej konzumácie.
Vo všeobecnosti je však káva zdravým nápojom, ktorému sa určite nemusíte vyhýbať. Hoci je všeobecne známe, že počas tehotenstva alebo dojčenia je dobré obmedziť príjem kofeínu, vždy sa poraďte so svojím lekárom o ďalších potrebných obmedzeniach v závislosti od vášho zdravotného stavu. Zdravému človeku však môže káva často prospieť v mnohých ohľadoch.