Tieto príznaky pozorujte na človeku, ktorý umiera. Začne sa s ním diať toto

pexels cottonbro studio 8860219

Zomieranie je prirodzeným, hoci často bolestivým obdobím v živote človeka. Bolestivé pre blízkych aj pre človeka, ktorého čas práve prichádza. Ako spoznáte, že sa blíži smrť? Telo vysiela určité signály.

Je ťažké zistiť, kedy sa začína proces umierania. U každého človeka je to iné a závisí to od viacerých faktorov. Existujú však určité znaky, ktoré môžu naznačovať, že koniec sa blíži. Vyžadujú si však starostlivé pozorovanie.

Prvé príznaky nie sú zrejmé

Umieranie sa môže začať rovnako niekoľko hodín pred smrťou, ako aj niekoľko týždňov predtým. Prvé príznaky sú pomerne mierne a nejednoznačné. Patrí k nim stiahnutie sa z aktivít, spoločenského života. Čoraz menej sa zaujímajú o vonkajšie záležitosti. Časom postupne strácajú záujem o svoje najbližšie okolie, aj o svoju rodinu, a sústreďujú sa na seba.

Ľudia, ktorí sa blížia k smrti, sa postupne unavia. Vynakladajú veľké úsilie na jednoduché činnosti. V noci veľa spia a cez deň veľa odpočívajú a tiež zaspávajú. Spánok však nie je pevný, niekedy sa strieda s bdením a niekedy strácajú vedomie. Príznaky umierania možno pozorovať aj v nedostatku chuti do jedla. Organizmus je čoraz menej schopný tráviť potravu a neskôr aj žuť a prehĺtať. To je dôvod, prečo rýchlo chudne. Vnútorné orgány pracujú zníženou rýchlosťou, až pomaly začnú vypovedať činnosť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Piť túto šťavu je ako poklad pre telo. Tie učínky sú úžasné

„Zomieram“.

V posledných dňoch a hodinách telo vysiela ďalšie signály, že sa blíži koniec. Sú ľahšie identifikovateľné, ale tu sa „ľahkosť“ končí. Blízki aj umierajúci si začínajú uvedomovať, že ide skutočne o ich posledné spoločné chvíle. Niekedy si aj tí, ktorí zápasia s psychickými problémami a poruchami vedomia, dobre uvedomujú, čo sa má stať. Často nahlas povedia: „Zomieram“. Medzi ďalšie príznaky, ktoré môžu identifikovať, patria napr:

  • úplné odmietanie jedla a pitia;
  • nepravidelné dýchanie: od plytkého, rýchleho dýchania cez niekoľkosekundové apnoe až po hlboké a pomalé dýchanie;
  • charakteristické pískanie, dýchanie ústami, chrčanie;
  • náhly vzostup telesnej teploty a rýchly pokles teploty;
  • zmena vzhľadu kože: stáva sa napnutou, tvrdou, „voskovou“, objavujú sa modrasté škvrny súvisiace so zhoršením prietoku krvi, postupné modranie nechtov a prstov;
  • zrakové a sluchové halucinácie, ktoré sa často spájajú s mŕtvymi ľuďmi (stáva sa, že sa k nim aj natiahne ruka);
  • strata vedomia, delírium, dezorientácia;
  • úzkosť, nepokoj a dokonca agresivita (môže byť spôsobená podvedomým vnímaním tzv. pachu smrti, ako je opísané v článku nižšie).
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vymetá usadeniny z tela. Ako zaviesť do stravy viac vlákniny?

Zjavné zlepšenie krátko pred smrťou

Nezriedka sa stáva, že sa umierajúcemu človeku v posledných chvíľach „zlepší“. Je schopný sedieť na posteli, viesť „triezvy“ rozhovor a plánovať budúcnosť. Takáto situácia prináša mnohým blízkym nádej, že čas rozlúčky ešte uplynie. Krátko po takomto iluzórnom zlepšení sa však stav zhorší.

Telesná smrť sa rozpozná podľa zastavenia dýchania a krvného obehu. Oči môžu byť polootvorené, upreté do jedného bodu. Niekoľko minút po zástave srdca mozog ešte pracuje. Keď sa zastaví aj jeho činnosť, osoba sa považuje za mŕtvu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *